Ukrajinské tajné služby údajně získaly ruský 'seznam smrti'

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Ukrajinský generální prokurátor Jurij Lucenko veřejně přislíbil ochranu všem lidem, kteří mají být cílem vražedných útoků ze strany ruských speciálních služeb. Jejich jména mají ukrajinské tajné služby údajně k dispozici díky seznamu, který vypracovali organizátoři zamýšlené likvidace ruského opozičního novináře Arkadije Babčenka.

Údajný hlavní organizátor vraždy nepohodlného ruského novináře na Ukrajině  už stanul před soudem

Údajný hlavní organizátor vraždy nepohodlného ruského novináře na Ukrajině už stanul před soudem,zdroj: Profimedia

"Osobám, které se mohly stát oběťmi ruských speciálních služeb vedle novináře Arkadije Babčenka, bude poskytnuta ochrana," řekl podle deníku Lucenko v pořadu televizní stanice 1+1. Upřesnil přitom, že bezpečnostní orgány mají celý seznam lidí, které chtěli organizátoři pokusu o novinářovu vraždu rovněž zabít.

"Máme tento seznam. Nyní je v rukou (tajné služby) SBU. A všichni lidé, kteří jsou na něm uvedeni, dostanou spolehlivou ochranu před těmi, kdo si jejich smrt objednali," dodal generální prokurátor.

V úterý ukrajinské úřady oznámily, že v Kyjevě byl zastřelen radikální kritik ruského režimu Babčenko a že šlo o nájemnou vraždu, k níž vedou stopy zřejmě z Ruska. Ve středu se však novinář objevil na tiskové konferenci šéfa SBU živý a zdravý.

SBU tvrdí, že předstíraným zločinem zabránila skutečné vraždě žurnalisty, jehož prý chtěly nechat zlikvidovat ruské tajné služby. Navíc šlo o to získat od objednavatele vraždy seznam dalších 30 lidí určených údajně rovněž k likvidaci. Kyjev ale za tuto operaci čelí kritice i v zahraničí. A z novinářských kruhů se výtek dočkal také Babčenko kvůli možnému ohrožení důvěryhodnosti práce žurnalistů.

Vraždu zařizoval ukrajinský podnikatel

S vedením generální prokuratury a SBU dnes hovořili diplomaté ze zemí skupiny G7 (Německo, Kanada, USA, Francie, Británie, Itálie a Japonsko), jimž chtěl Kyjev okolnosti objasnit. Když Lucenko schůzku avizoval, řekl, že si je jistý, že celá tato skupina zaujme pozici britské diplomacie. Ta už oznámila, že "země se má právo bránit a Rusko by mělo být potrestáno". Mezi Ukrajinci, kteří se dnes s diplomaty sešli, byl také šéf SBU Vasyl Hrycak. Západní státy na první zprávu o Babčenkově zavraždění reagovaly žádostí o její rychlé vyšetření. Když se ukázalo, že je novinář naživu, oznámil německý ministr zahraničí Heiko Maas, že případ vyvolává otázky a že k tomu, aby si na něj učinil názor, nemá dost informací.

O operaci SBU vycházejí postupně najevo rozporné informace. Jako organizátor byl zadržen ukrajinský podnikatel Borys Herman, který údajně vykonání vraždy svěřil za peníze bývalému příslušníkovi vládních sil bojujících na východě Ukrajiny Oleksiji Cymbaljukovi. Herman ale podle médií ve čtvrtek večer před vyšetřujícím soudcem tvrdil, že je součástí celé operace a že spolupracuje s kontrarozvědkou, která sama Cymbaljuka vybrala.

Toto tvrzení podle agentury Unian popřel prokurátor Ruslan Kravčenko. "Informace, kterou máme k dispozici, danou informaci (o spolupráci Hermana s kontrarozvědkou) nepotvrzuje. Není a nebyl agentem SBU ani kontrarozvědky, která je strukturální součástí SBU," uvedl Kravčenko, který tvrzení Hermana po řízení před vyšetřujícím soudcem prověřoval.

Tagy: Rusko zahraničí Ukrajina tajné služby terorismus a násilí útoky a atentáty

Zdroje: ČTK