Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

Ukrajina usiluje o náboženskou nezávislost na Rusku

Ukrajina usiluje o náboženskou nezávislost na Rusku
Kyjevskopečerská lávra | zdroj: Profimedia

Ukrajina si chce zajistit náboženskou nezávislost na Rusku, oznámil ve čtvrtek v pravidelném večerním projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Kvůli problematice činnosti náboženských organizací se sešla ukrajinská bezpečností rada. Mimo jiné pověřila vládu, aby vypracovala návrh zákona, který znemožní organizacím s ruským vlivem operovat na Ukrajině, uvedl Zelenskyj.

„Musíme vytvořit takové podmínky, aby žádné z uskupení závislých na agresorském státu nemělo příležitost manipulovat s Ukrajinci a oslabovat Ukrajinu zevnitř,“ prohlásil Zelenskyj.

Kyjev má také v plánu provést odbornou analýzu postavení ukrajinské pravoslavné církve kvůli její možné závislosti na moskevském patriarchátu. „Pokud to bude nutné, přijmeme v tomto ohledu zákonná opatření,“ uvedl Zelenskyj.

Ukrajinská tajná služba na konci listopadu prohledala významný kyjevský klášter Kyjevskopečerská lávra a další místa patřící ukrajinské pravoslavné církvi. Při razii agenti podle prohlášení tajných služeb zabavili proruskou literaturu i tisíce dolarů.

Po ruské invazi na Ukrajinu ukrajinská pravoslavná církev vyhlásila na moskevském patriarchátu nezávislost. Nesouhlasila s počínáním moskevského patriarchy Kirilla, který podporuje ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho válku proti Ukrajině.

Zdroje: