Zrušení části zákona o EET: Ústavní soud škrtl 'náběh' dalších etap

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 15. 12. 2017 16:39) - Aktuality autor: šar

Ústavní soud (ÚS) v pátek zrušil plánovaný "náběh" třetí a čtvrté etapy elektronické evidence tržeb a s odloženou platností škrtl několik dalších ustanovení zákona o evidenci tržeb. Třetí vlna se měla týkat svobodných povolání, dopravy či zemědělství, čtvrtá potom vybraných řemesel a výroby. Před případným náběhem je nutné přijmout novou zákonnou úpravu. Jako celek ale zákon obstál a dál platí, byť pět ústavních soudců ho chtělo zrušit úplně.

Ústavní soud EET nezrušil

Ústavní soud EET nezrušil,zdroj: "PETR TOPIČ " / MAFRA / Profimedia

Podle soudců sleduje elektronická evidence tržeb (EET) legitimní cíl - účinný výběr daní a narovnání podnikatelského prostředí.

U třetí a čtvrté vlny je podle ÚS nutné důkladně zvážit dopady na různé skupiny povinných subjektů. "Rčení, že při kácení lesa létají třísky, pro regulační opatření v právním státě nemá místo," řekl při odůvodnění soudce Josef Fiala.

Případné výjimky z EET je nutné upravit zákonem, nikoliv cestou vládního nařízení. Proto soud zrušil sérii zmocňovacích ustanovení, díky kterým vláda mohla některé tržby vyloučit z EET úplně, případně je převést do zjednodušeného režimu. Jen do konce příštího roku zůstane platit nařízení, které vyřadilo z EET prodej vánočních kaprů a tržby těžce zrakově postižených.

"Buďto musí to, na koho nedopadne evidence tržeb, stanovit přímo zákonodárce, anebo musí stanovit pro vládu taková kritéria, aby byla předem seznatelná," uvedl předseda ÚS Pavel Rychetský.

Kritizované předčasné ukončení rozpravy při schvalování zákona o evidenci tržeb se důvodem k jeho zrušení nestalo. Bylo to sice v rozporu s jednacím řádem sněmovny, nicméně opozice měla před tím dost prostoru uplatnit své názory, plyne z nálezu ÚS.

Návrh na zrušení zákona nebo některých jeho součástí podala ještě v minulém volebním období skupina pravicových poslanců. Uspěli například s návrhem na zrušení ustanovení, jež prý způsobovala potíže u bezhotovostních plateb a v činnosti internetových obchodů.

Tržby z bezhotovostních převodů jsou dobře dohledatelné a není dostatečně silný zájem státu na jejich plošné evidenci. Ustanovení budou platit jen do konce února 2018, stejně jako část úpravy identifikačních údajů na účtence. Pravici vadilo, že se tam u fyzických podnikajících osob objevuje i rodné číslo.

Újma podnikatelům 

Rozhodnutí se nicméně setkalo i s kritikou v rámci řad samotných ústavních soudců. Pět z nich prosazovalo zrušení celého zákona o evidenci tržeb, neboť v ní vidí protiústavní zásah do podnikatelského prostředí. Dva další soudci zase nesouhlasili s odložením náběhu třetí a čtvrté vlny evidence tržeb.

"Pokud Ústavní soud hodlá s odkazem na test racionality tolerovat i natolik razantní a nediferencované zásahy do podnikatelského prostředí a do základních práv daňových subjektů, je otázka, jakou roli v ústavním systému hodlá nadále plnit," stojí ve společném odlišném stanovisku pětice ve složení Vojtěch Šimíček, Jaromír Jirsa, Tomáš Lichovník, Kateřina Šimáčková a David Uhlíř.

Další odlišné stanovisko sepsal k části odůvodnění Ludvík David, k takzvaně disentujícím soudcům se zařadili i Josef Fiala a Marie Tomková. Přitom Fiala je soudcem zpravodajem, právě on tak připravoval návrh nálezu. Takové množství odlišných stanovisek není v posledních letech příliš obvyklé a svědčí o tom, že se výsledek při rokování pléna rodil těžce.

Odlišná stanoviska jsou připojená k nálezu, mají však spíše akademický význam a svědčí o názorech přehlasované menšiny soudců.

Hlavně že to platí, hlásí Babiš

Pro premiéra Andreje Babiše (ANO) je podstatné, že zákon o elektronické evidenci plateb (EET), který prosadil jako ministr financí v bývalé vládě, platí.

Vláda prý urychleně připraví novelu předpisu, řekl novinářům na tiskové konferenci po skončení unijního summitu v Bruselu. Klíčové podle něj je, že Ústavní soud současně řekl, že zákon není protiústavní.

Babiš zdůraznil, že třetí a čtvrtá vlna EET se neruší, ale pouze odsouvá. Připomněl, že ministerstvo už před volbami slíbilo novelu zákona, která umožní výjimky pro uživatele s tržbami do půl milionu korun. ÚS podle Babiše doplnil, že výjimky mají být dané zákonem, aby je jednotlivé kabinety nemohly měnit, čemuž jako premiér rozumí.

Do novely tak bude nyní zahrnuto i zavedení třetí a čtvrté vlny systému. "Samozřejmě otázka je, jak to dopadne ve sněmovně, určitě to bude náročné martyrium, jak jsme to zažili poprvé," podotkl.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové nebude mít zrušení části paragrafů vliv na funkčnost evidence. Nová ministryně předpokládá, že ministerstvo by mělo návrh novely předložit do dvou měsíců.

Rozhodnutí soudu přivítal Jan Hamáček z ČSSD, která v předchozí vládní koalici zákon prosazovala. 

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík ocenil, že soud zrušil spuštění třetí a čtvrté etapy EET, což Starostové dlouhodobě požadují.

"Navíc budeme požadovat, aby se v rámci 1. a 2. vlny evidence netýkala ani neplátců daně z přidané hodnoty," uvedl na twitteru. Uvítal také to, že na účtenkách se nemají podle soudu uvádět identifikační čísla. "Zpracováváním rodných čísel v případě účtenkové loterie se nepřiměřeně zasahuje do soukromí občanů," myslí si.

"Jsem rád, že soud dal v některých případech za pravdu naší stížnosti na zákon o evidenci tržeb. Za neméně důležité považuji, že ÚS také konstatoval, že ukončení rozpravy při schvalování EET bylo v rozporu s jednacím řádem," komentoval rozhodnutí na sociálních sítích předseda ODS Petr Fiala.

Rozhodlo se pozdě, hlásí e-shopy 

Rozhodnutí o EET internetové obchody sice uvítaly, s ohledem na vynaložené náklady podle nich ale přišlo pozdě. Vyjmutí bezhotovostních plateb z EET bude pro ně totiž znamenat další náklady. Ministerstvo financí ale tvrdí, že nebude nutné IT systémy měnit. 

E-shop Alza.cz považuje úpravu provedenou Ústavním soudem ve vztahu k bezhotovostním platbám za logickou. "Rozhodnutí budeme v našem informačním systému samozřejmě reflektovat, nicméně další úpravy tohoto informačního systému s sebou ponesou opět nadbytečné náklady," uvedla mluvčí Patricie Šedivá.

Stejný názor má Datart. "V EET vykazujeme veškeré hotovostní tržby, včetně plateb kartou přes internet. V případě změny zákona budeme muset změnit nastavení informačního systému, což bude spojeno s dalšími investicemi," uvedla mluvčí Iva Pavlousková.

Podle společnosti KASAmax, která prodává pokladní systémy, vyjmutí plateb kartou a bezhotovostních plateb bude znamenat komplikace jak pro poskytovatele pokladních systémů, tak podnikatele. Bude nutné provést rychle úpravy v aplikacích.

"To bude znamenat samozřejmě zátěž pro nás jako poskytovatele pokladních systémů, ale výrazně to dopadne také na naše klienty. Ti si budou muset systém aktualizovat, což v některých případech nebude větší problém, jinde ale bude potřeba aktualizace manuálně přímo u provozovatele. Zde pak budou nutné výjezdy našich techniků," uvedl provozní ředitel společnosti Martin Laštovica.

Podle ministerstva financí ale ze zrušení povinnosti evidovat platby kartou pro poplatníky nevyplývá nutnost své IT systémy měnit. Nic jim nebrání nadále evidovat i tyto platby a zákazníkům vydávat účtenky, uvedlo ministerstvo.

"Od počátku tvrdíme, že firmy, které nechávají digitální stopu, např. e-shopy, by neměly být do režimu EET zahrnuty. Jejich příjmy jsou jednoduše dohledatelné v elektronické podobě," dodal předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček.

Výběr údajů o elektronické evidenci tržeb:

 • Zavedení EET patřilo mezi stěžejní projekty kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD), o "efektivní kontrole vykazovaných tržeb z maloobchodního prodeje zboží a služeb" hovořila již koaliční smlouva z prosince 2013 i o dva měsíce později přijaté programové prohlášení vlády. V říjnu 2015 se tehdejší šéf resortu financí Andrej Babiš (ANO) vyjádřil, že rezignuje, pokud EET nebude fungovat (a koalice jej vyzve k odchodu).
 • Vláda sociální demokracie, ANO a KDU-ČSL si od zavedení EET slibovala omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicoví politici však už před spuštěním evidence upozorňovali, že systém znevýhodní hlavně drobné živnostníky, kterým ztíží práci a zvýší výdaje.
 • EET začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení a od letošního března pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Třetí fáze měla začít 1. března 2018 a týkat se měla stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako prodeje na farmářských trzích či služeb účetních, advokátů a lékařů. Od června 2018 se tak měli zapojit také vybraní řemeslníci i další služby. Ústavní soud ale dnes "náběh" třetí a čtvrté etapy zrušil.
 • Základním principem EET je neustálé propojení obchodníka či řemeslníka se servery daňové správy, každá vydaná účtenka má být ihned registrována. Až na výjimky, například pro provozovny v místech bez připojení k internetu nebo u prodeje zboží a služeb v dopravních prostředcích, vše funguje online, v reálném čase.
 • Zákon o EET přijala vláda v červnu 2015, platit měl již od ledna 2016. Termín se ale několikrát odkládal, schvalování ve Sněmovně provázely obstrukce opozice. Koalice nakonec prosadila hlasování na 10. února 2016, kdy byl zákon ve třetím čtení přijat. Senát jej schválil v březnu, prezident Miloš Zeman podepsal 30. března 2016.
 • Pravicová opozice si při schvalování EET ve Sněmovně stěžovala například na předčasné ukončení rozpravy o zákonu. Loni v červnu pak 41 poslanců ODS a členů poslaneckého klubu TOP 09 podalo návrh na zrušení zákona, případně několika jeho částí. Dnes Ústavní soud (ÚS) s odloženou platností škrtl několik paragrafů zákona o evidenci tržeb. S návrhem na zrušení celé normy o EET pravicoví poslanci neuspěli.
 • Ukončení rozpravy při schvalování EET bylo sice podle ÚS v rozporu s jednacím řádem, opozice ale měla prostor uplatnit své názory. Soud pak vyhověl například návrhu na zrušení ustanovení, jež prý způsobovala potíže u bezhotovostních plateb a v činnosti internetových obchodů. Ústavní soud zasáhl také do úpravy identifikačních údajů na účtence. Pravici vadilo, že se tam u fyzických podnikajících osob objevuje i rodné číslo. Nařízení vlády o vyloučení některých plateb z EET zůstane v platnosti do konce roku 2018.
 • Do EET je v současnosti zapojeno 161.000 podnikatelů, kteří zaevidovali okolo 3,5 miliardy tržeb. V plánované třetí a čtvrté vlně se podle odhadů MF mělo zapojit zhruba 300.000 podnikatelů. Podle finanční správy přinesla evidence od ledna do konce listopadu jen na dani z přidané hodnoty do rozpočtu navíc 4,1 miliardy korun a za celý rok to může být až přes pět miliard korun. Celkový přínos EET pro všechny daňové příjmy je MF odhadován na 18 miliard korun při plném náběhu systému.
 • Ministerstvo financí pro podporu EET spustilo 1. října účtenkovou loterii. Její první losování se uskutečnilo 15. listopadu (opakovat se bude každý měsíc); zaregistrovalo se zhruba 453.000 hráčů, do slosování bylo zařazeno 11,1 milionu účtenek (podobný počet lidí se zapojil také za listopad). První cenou byl milion korun, druhou automobil za zhruba 400.00 korun. Loterii zavedlo již dříve Chorvatsko, Slovensko nebo Slovinsko.
 • Inspiraci k EET našlo ministerstvo financí v Chorvatsku, kde podobná evidence tržeb funguje od roku 2013. Česká podoba se od té chorvatské v několika věcech liší. Evidence například umožňuje některým podnikatelům zjednodušený offline režim a také nereguluje stav hotovosti v pokladnách. Nestanoví ani povinnost zákazníka převzít účtenku a neposkytuje údaje o personálu.
 • Podle údajů ministerstva financí i dalších zdrojů existuje některá z forem evidence tržeb v řadě zemí Evropské unie (Itálie, Maďarsko, Slovensko, Chorvatsko, Polsko, Portugalsko, Belgie, Litva, Malta, Švédsko, Rumunsko, Bulharsko, Řecko, Kypr, Slovinsko nebo Rakousko).
 • Většina zemí zatím používá klasické offline registrační pokladny a někde se jejich povinnost vztahuje jen na vybrané druhy obchodů a služeb nebo na živnostníky a podnikatele, kteří dosáhnou obrat nad určitý limit (například v Rakousku). Online evidence funguje v Chorvatsku, na Slovensku, ve Slovinsku nebo částečně i v Maďarsku.

Tagy: Česko domácí Ústavní soud česká politika Elektronická evidence tržeb (EET)

Zdroje: ČTK