Palestině vadí český postoj k Jeruzalému. Její velvyslanci v ČR končí

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Palestinská samospráva, která sídlí na okupovaném Západním břehu Jordánu, se rozhodla stáhnout své velvyslance z České republiky. Podobně reagovala i vůči dalším třem zemím Evropské unie, jejichž zástupci byli na nedělní recepci při otevření amerického velvyslanectví v Jeruzalémě. Česko navíc plánuje Američany částečně napodobit a do kontroverzního Jeruzaléma přesunout Český dům i otevřít zde honorární konzulát.

Proti otevření americké ambasády se protestovalo nejen v Palestině ale i po celém světě

Proti otevření americké ambasády se protestovalo nejen v Palestině ale i po celém světě,zdroj: Profimedia

V Evropě se opatření vedle České republiky týká Rakouska, Rumunska a Maďarska. Český velvyslanec v Izraeli se zúčastnil recepce, při slavnostním otevření ambasády ale nebyl.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael obsadil v roce 1967 a později anektoval. Izraelská vláda naopak Jeruzalém považuje za nedělitelné hlavního město židovského státu. Většina světových mocností neuznává izraelskou anexi východního Jeruzaléma a konečný status města by podle nich měl být vyřešen při mírových rozhovorech.

Americký zastupitelský úřad v Jeruzalémě byl otevřen v pondělí u příležitosti 70. výročí vzniku izraelského státu. V té době se v Pásmu Gazy konaly protesty Palestinců, při kterých izraelské bezpečnostní složky zabily skoro 60 lidí.

Své velvyslanectví v Jeruzalémě dnes otevřela také Guatemala a do konce měsíce chce stejný krok učinit Paraguay.

Zeman by napodobil Trumpa

Hlavní palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát v úterý večer oznámil, že na cestě ze Spojených států do Palestiny je šéf palestinského zastoupení v USA Husám Zumlut. Samospráva jej odvolala kvůli otevření americké ambasády v Jeruzalémě, kde byla přítomna dcera amerického prezidenta Ivanka a jeho zeť a poradce Jared Kushner. Irikát řekl, že palestinský ministr zahraničí podepsal v úterý kvůli událostem na hranici Pásma Gazy dokumenty, které obviňují Izrael z válečných zločinů a které budou zaslány Mezinárodnímu trestnímu soudu.

Česká republika by podle premiéra Andreje Babiše měla do konce května v Jeruzalémě otevřít honorární konzulát a do konce roku Český dům jako prostor pro česko-izraelskou kulturní, obchodní a mezilidskou výměnu. Pro přesun ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma po vzoru USA se opakovaně vyslovil prezident Miloš Zeman.

Tagy: Česko zahraničí Izrael Palestina izraelsko-palestinský konflikt americké velvyslanectví

Zdroje: ČTK