Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Vyhoďte ji z kola ven!

Vyhoďte ji z kola ven!
"Lidové noviny na mě pořádají hon." | zdroj: Profimedia

Na Karlu Šlechtovou se nyní sype kritika ze všech stran, poslední ránu jí momentálně zasadily Lidové noviny. Snaží se Andrej Babiš přes média spadající do jeho svěřenského fondu zbavit nepohodlné ministryně?

Zdá se, že se blíží politický konec ministryně obrany v demisi a oblíbené figurky českého internetu Karly Šlechtové. Šéfka rezortu obrany k sobě přitahovala svými skandály a svérázným chováním pozornost již delší dobu, a to i jako ministryně pro místní rozvoj během vlády Bohuslava Sobotky. Tehdy se například proslavila tím, jak se sápala po motorkářské legendě Valentinu Rossim.

Poslední velký internetový trapas Šlechtové, kdy během oslav konce války vyfotila svého psa na hrobě neznámého vojína na pražském Vítkově, si oprávněně vysloužil notnou dávku ostré kritiky ze všech stran, což ministryni, která na sociálních sítích většinou působí jako slon v porcelánu, dotlačilo dokonce k omluvě.

Momentálně se rovněž kolem Šlechtové řeší mnohem závažnější věc, než je jedna neuctivá fotka na instagramu. Tu představuje její zatím nijak neodůvodněné odvolání ředitele Vojenského výzkumného ústavu Bohuslava Šafáře. Část veřejnosti a novinářů tak spekuluje, že by Šafářovo odvolání mohlo souviset s kauzou kolem novičoku, kdy ředitelovo vyjádření o laboratorní přípravě látky využil prezident Miloš Zeman pro své tvrzení, že se jed na našem území vyráběl. Šéf ANO a premiér v demisi Andrej Babiš naopak Šafáře za jeho slova kritizoval a označil je za nešťastná.

Okopávání kotníků

Zatím úplně poslední kauza, která se na hlavu nespoutané ministryně snesla ve středu, působí ale jako uměle vytvořená záležitost, v níž je Karla Šlechtová zřejmě výjimečně nevinně. Lidové noviny ve středu přinesly článek, který na ministryni obrany útočí přes její využívání VIP služeb letiště Václava Havla. Ty umožnily rychlejší a pohodlnější odbavení v době jejího působení na ministerstvu pro místní rozvoj, což mělo MMR za celou dobu stát přes tři sta tisíc korun.

Vyčítat nyní ministryni využívání části VIP služeb na letišti, když je to již přes půl roku od jejího působení na ministerstvu pro místní rozvoj, a navíc z toho udělat hlavní zprávu dne do celorepublikových novin, působí v tuto chvíli skutečně jako hodně laciné a záměrné okopávání kotníků.

Článek v Lidových novinách, které jsou nedílně spojené s osobou Andreje Babiše, tak vyvolal mnoho dohadů, jestli se premiér v demisi rozhodl nepohodlné Šlechtové, s níž měl problémy již v minulosti, konečně zbavit. Nahrává tomu i Babišovo vyjádření k celé věci, kdy před médii přístup ministryně obrany zavrhl a zdůraznil, jak osobně nemá rád plýtvání a VIP akce. Ostatně i sama Šlechtová se vyjádřila, že ji mrzí, jak na ni "pořádají hon" noviny patřící do svěřeneckého fondu muže, za kterého kandidovala.

Stranické čistky?

Jak na twitteru upozornil například novinář David Klimeš, tato situace nápadně připomíná začátek roku 2015, kdy se podobně nepohodlnou osobou pro hnutí ANO stala tehdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková. Ta v minulosti jako jeden z důvodů své rezignace 1. března 2015 uvedla i znechucení mediální kampaní, kterou proti ní vedly právě Lidové noviny.

Sociální sítě nyní spekulují o tom, jaký by mohl být přesný záměr Andreje Babiše, pokud měl být otvírák v Lidových novinách skutečně jeho ranou do týla Karly Šlechtové.

Krom toho, že se ministryně obrany často chová jako neřízená střela, která nejen na internetu kazí jinak pečlivě budované PR celého hnutí ANO, se nabízí i možnost, že se jí Babiš snaží zbavit pro její neskrývané sympatie k Miloši Zemanovi, a omezit tak prezidentův možný vliv na vládu.

Dalším možným vysvětlením je, že by Andrej Babiš mohl jít na ruku komunistům odmítajícím české vojenské zahraniční mise, které Šlechtová naopak protlačuje. Svérázné ministryně by se tak mohl chtít zbavit, aby získal podporu KSČM pro svou vládu.

Uvidíme, jak se celá záležitost dál vyvine a zda jsou dny Karly Šlechtové ve vládě skutečně sečteny. Celou věcí by mohl krásně zamíchat ještě prezident Zeman. Pokud si ho ministryně obrany příliš nerozházela svými vyjádřeními v kauze kolem novičoku, je možné, že na její podporu utrousí pár slov ve svém pravidelném čtvrtečním pořadu, a její možný pád tím aspoň oddálí.

Zdroje:
Vlastní