Dnes je sobota 23. září 2023., Svátek má Berta
Počasí dnes 18°C Dešťové přeháňky

Aktualizováno: Tureckým prezidentem bude dál Erdogan, poděkoval voličům

Aktualizováno: Tureckým prezidentem bude dál Erdogan, poděkoval voličům
Recep Tayyip Erdogan promluvil ke svým příznivcům v Istanbulu | zdroj: Profimedia

Tureckým prezidentem byl dnes na další pětileté období po 20 letech u moci opět zvolen Recep Tayyip Erdogan. Potvrdila to večer ústřední volební komise v Ankaře při oznámení oficiálních výsledků druhého kola prezidentských voleb po sečtení téměř sta procent hlasů.

Erdogan získal zhruba 52,2 procenta hlasů, jeho opoziční vyzývatel Kemal Kiliçdaroglu 47,8 procenta. Dosud nesečtené hlasy už podle komise nemohou výsledek změnit. Erdogan už předtím poděkoval voličům za odevzdané hlasy a řekl, že mu Turci svěřili odpovědnost vládnout zemi dalších pět let. Erdoganovi k volebnímu vítězství už poblahopřáli mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, maďarský premiér Viktor Orbán, francouzský prezident Emmanuel Macron či německý kancléř Olaf Scholz.

Jediným vítězem druhého kola prezidentských voleb je podle Erdogana Turecko. Prezident, který promluvil ke svým příznivcům v Istanbulu, lidem poděkoval za odevzdané hlasy a zdůraznil, že volební střet s Kiliçdarogluem zvládl díky jejich podpoře. „Děkuji každému příslušníku našeho národa za to, že mi svěřili odpovědnost znovu vládnout této zemi v příštích pěti letech,“ řekla turecká hlava státu.

Poražený kandidát Kiliçdaroglu v ankarském sídle své strany slíbil že bude pokračovat ve svém boji a volby označil za „nejvíce nespravedlivé za léta“. Výsledky však podle něj ukázaly vůli lidu změnit autoritářskou vládu. Vyjádřil také smutek nad tím, jaké potíže údajně Turecko čekají.

Dnešních voleb se mohlo zúčastnit na 61 milionů oprávněných voličů. Nakonec se jich k volebním urnám dostavilo zhruba 84 procent. V prvním kole byla volební účast na 87 procentech. Před dvěma týdny ale Turci volili také parlament, který ovládla Erdoganova koalice.

Erdogan může vést zemi s 85 miliony obyvatel dalších pět let. V jejím čele už stojí dvacet let - nejdříve jako premiér, pak jako prezident - a jeho vláda je podle pozorovatelů stále autoritativnější a vyznačuje se také asertivní zahraniční politikou a neortodoxní hospodářskou politikou.

Kiliçdaroglu, přezdívaný turecký Gándhí, sice po nečekaně výrazné porážce z prvního kola přitvrdil tón v kampani, ale i mnozí jeho voliči uznávali, že šance mu ubírá také nedostatek charismatu. Radikálnější se po prvním kole voleb opoziční lídr snažil být v migrační politice, když slíbil vrátit domů miliony migrantů, zejména syrských, což mu mnozí vyčetli.

profimedia-0779913424 Erdoganovi příznivci slaví jeho volební vítězství | zdroj: Profimedia

Mezi prvními Erdoganovi k vítězství dnes poblahopřál ruský prezident Vladimir Putin. „Volební vítězství bylo přirozeným výsledkem vaší obětavé práce jakožto hlavy Turecké republiky, jasným důkazem podpory tureckého lidu vašemu úsilí o posílení státní suverenity a provádění nezávislé zahraniční politiky,“ uvedl šéf Kremlu v gratulaci tureckému protějšku. Putin při té příležitosti zdůraznil důležitost společných projektů, například nové jaderné elektrárny v Akkuyu, kterou dokončuje ruský Rosatom.

Americký prezident Joe Biden v gratulaci zase napsal, že se těší na další spolupráci na bilaterálních otázkách i globálních výzvách. Britský premiér Rishi Sunak zdůraznil silné ekonomické vztahy obou zemí i blízkou spolupráci v rámci NATO.

Maďarský premiér Viktor Orbán rovněž na twitteru Erdoganovi poblahopřál k „nespornému vítězství“. Blahopřání zaslal například i francouzský prezident Macron, katarský emír Tamim bin Hamad Sání či egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Německý kancléř Scholz Erdoganovi poblahopřál a uvedl, že se nyní mohou „s novým elánem“ pustit do společných témat.

Erdoganovi poblahopřál i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a vyjádřil nadějí v posílení vztahů mezi Ukrajinou a Tureckem. Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva Erdoganovi popřál dobré volební období. Předseda Evropské rady Charles Michel poblahopřál Erdoganovi ke znovuzvolení na twitteru. „Těším se na to, že s vámi budu v nadcházejících letech opět spolupracovat na prohloubení vztahů mezi EU a Tureckem,“ napsal Michel.

Mluvčí českého prezidenta Petra Pavla Markéta Řeháková na dotaz ČTK uvedla, že Pražský hrad se dnes k výsledkům voleb v Turecku vyjadřovat nebude. Výsledky voleb zatím nekomentovali ani premiér Petr Fiala, ani české ministerstvo zahraničí. Předseda opozičního hnutí ANO, expremiér Andrej Babiš, na twitteru Erdoganovi pogratuloval a dodal, že „Turecko si v těchto náročných časech nemohlo zvolit moudřeji“.

Zdroje: