Trump obrátil: NATO není přežitek, jen do něj musíte nasypat víc peněz

Během předvolební kampaně se k NATO obracel zády, teď však prezident Donald Trump radikálně otočil. Po setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem ocenil jeho význam a vyzval státy, k vyšším investicím do armády. Naopak schůzka amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona a jeho ruského protějšku Sergeje Lavrova ledy nepohnula.
Trump, který loni označil NATO za překonané, nyní ujistil, že tak alianci už nevidí a hodlá posilovat vzájemné partnerství. "Řekl jsem, že je zastaralé. Zastaralé vůbec není," prohlásil prezident USA. Zároveň znovu apeloval na alianční státy, aby dávaly do armády víc peněz. To, že většina z nich včetně České republiky ročně odvede na obranu méně než dohodnutá dvě procenta HDP, kritizuje opakovaně.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg také oznámil, že se s Trumpem shodli na tom, že NATO musí dělat víc v boji proti terorismu.
Trump zmínil také nedávný chemický útok v Sýrii, z něhož Washington viní režim syrského prezidenta Bašára Asada, který ale odpovědnost odmítá. Prezident USA prohlásil, že vůbec nepochybuje o správnosti amerického odvetného úderu na syrskou leteckou základu. Zároveň poznamenal, že by rád věřil, že Rusko o chemickém útoku předem nevědělo. Zdůraznil, že je čas ukončit brutální válku v Sýrii, porazit teroristy a umožnit uprchlíkům návrat domů. Asada označil za "řezníka" a poděkoval aliančním státům, že odvetný úder podpořily.
Tématem byla také vyhrocená situace na Korejském poloostrově; prezident zopakoval, že USA jsou připravené vyřešit krizi kolem KLDR i bez pomoci Číny, pokud to bude nutné, ovšem prezident Si Ťin-pching prý chce s řešením pomoci.
Co se americko-ruských vztahů týče, zůstává Trump obezřetný - není jasné, jakým směrem se budou ubírat. Výsledek středeční moskevské schůzky ministra zahraničí Rexe Tillersona a šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova však prý považuje za lepší, než očekával.
Schůzka ministrů velmoci nesblížila
Schůzka Lavrova a Tillersona nicméně žádný velký průlom nepřinesla. Vztahy mezi Amerikou a Ruskem jsou stále provázeny velkou nedůvěrou, ministři se neshodli ohledně pohledu na útok sarinem v Sýrii, ze kterého Spojené státy a Západ obviňují režim syrského prezidenta Bašára Asada.
Náš úhel pohledu je jasný, vláda Asadovy rodiny se chýlí ke konci," řekl Tillerson s tím, že Moskva jako Asadův spojenec má za úkol to syrskému prezidentovi vysvětlit. Damašek podle Tillersona nasadil do boje chlor a další chemické zbraně při více než padesáti příležitostech. Připustil však, že o zapojení ruských jednotek do chemických útoků nemají USA žádné přesvědčivé informace.
"Neviděli jsme žádné důkazy," oponoval Lavrov a zdůraznil, že je nezbytné, aby incident v Idlibu důkladně a nestranně vyšetřila OSN. Brzdit toto vyšetřování by podle Lavrova znamenalo nezájem dopátrat se pravdy. Svržení Asada by podle něj pomohlo teroristům z Islámského státu. Lavrov také varoval na příkladu Iráku a Libye před "experimenty" v podobě snah svrhnout "totalitní diktátory". "Nepamatuji si pozitivní příklady. Budu rád, když mi je řeknete," uvedl na novinářský dotaz.
Stejně vyzněla i kauza údajných ruských zásahů do loňských amerických prezidentských voleb. Tillerson řekl, že USA jsou si vědomy závažnosti ruských kroků a že si je jistý, že to vědí i Rusové. "Neviděli jsme jediný fakt, ani náznak faktu," odmítl Lavrov obvinění z ruského vměšování. "Předložte konkrétní důkazy, pak budeme ochotni odpovědět," vyzval.
Výsledkem přijetí Tillersona v Kremlu u prezidenta Vladimira Putina a jednání s Lavrovem se jeví Putinův příslib začít opět uplatňovat ujednání s USA o zabránění incidentům při letech vojenských letounů obou zemí nad Sýrií. Ovšem podle Lavrova za podmínky, že společným cílem obou velmocí je boj proti teroristům z Islámského státu a podobných uskupení. Moskva tuto dohodu "pozastavila" po americkém útoku na základnu syrského letectva z minulého týdne, který byl odvetou Bílého domu za údajné nasazení sarinu.
Tillerson oznámil, že vztahy mezi velmocemi jsou na nízké úrovni. Lavrov na to reagoval, že "překonat překážky" vyžaduje úsilí z obou stran, navíc se vyskytují pokusy zabránit spolupráci a zostřit konfrontaci. Lavrov se v počátku schůzky s Tillersonem také domáhal odhalení "skutečných záměrů" nové americké vlády, vysílající "protichůdné" signály.
Sám prezident Putin před schůzkou v televizním interview ostře kritizoval Bílý dům za útok na syrskou základnu a uvedl, že vztahy mezi velmocemi jsou po nástupu Donalda Trumpa horší.