Trump zlehčuje obvinění bývalých spolupracovníků. Kdo ho ohrožuje?

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Americký prezident Donald Trump trvá na tom, že obvinění jeho bývalého šéfa kampaně Paula Manaforta nemá žádnou souvislost s vlivem Ruska na volební štáb. Dalšího obviněného člena kampaně George Papadopoulose pak označil za prokázaného lháře. Právě Papadopoulos, který se přiznal ke stykům s lidmi reprezentujícími ruské zájmy, ale pro Trumpa podle amerických médií představuje největší problém.

Americký prezident Donald Trump závažnost vyšetřování zlehčuje

Americký prezident Donald Trump závažnost vyšetřování zlehčuje,zdroj: Profimedia.cz

Ruskou roli ve volbách rozplétá zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který v pondělí informoval o obvinění trojice někdejších pracovníků Trumpovy kampaně. Vedle Papadopoulose a Manaforta to byl také Manafortův zástupce Rick Gates. Zatímco Manafortova a Gatesova obvinění, mezi kterými je spiknutí proti USA či finanční delikty, odkazují na jejich sporné aktivity z minulosti, v případě Papadopoulose jsou patrné možné vazby na Rusko. A právě toho si v úterních komentářích americká média povšimla.

Jako problém obvinění Papadopoulose, který s vyšetřovateli nyní spolupracuje, vidí například agentura AP či televize CNN. Zpravodajská stanice si položila otázku, proč vůbec Papadopoulos, pokud neměl co skrývat, vyšetřovatelům nejdříve lhal, když tvrdil, že se s tajemným kontaktem s vazbami na Rusko sešel ještě před zapojením do Trumpovy kampaně.

CNN rovněž připomněla informace z vyšetřovatelského spisu, že neznámé osoby, které nabízely zprostředkování dialogu s Moskvou, projevily o Papadopoulose zájem až tehdy, když zjistily, jako roli v kampani zastává.

Trump se v úterý sice na twitteru proti významu Papadopoulose ohradil a označil ho za nízko postaveného dobrovolníka, kterého málokdo znal, ale AP poznamenala, že loni v březnu ho osobně označil za skvělého chlapíka.

Pokud jde o vyšetřování, tak americká média jsou přesvědčena, že se rozhodně nechýlí k závěru, jak Bílý dům doufá. V souvislosti s objasňováním kauzy se dlouho spekuluje o tom, zda Trump nebude chtít odvolat Muellera. Prezidentův osobní právní zástupce Jay Sekulow takový scénář v úterý odmítl, postavil se také proti možnosti, že by Trump mohl obviněné omilostnit.

K pondělnímu dramatickému zvratu v americkém vyšetřování se v úterý vyjádřila Moskva, která prostřednictvím ministra zahraničí obviňování z vměšování do voleb ve Spojených státech a také v Evropě označila za výmysly.

Společnost Facebook nicméně ještě v pondělí uvedla, že politickou reklamu zadávanou z Ruska před prezidentskými volbami mohlo na její sociální síti zhlédnout 126 milionů Američanů.

Ruskou aktivitu na internetu během kampaně hlásí i další společnosti, podle zjištění Googlu nahráli ruští provokatéři na 18 různých kanálů videoserveru YouTube přes tisícovku videí a Twitter, který provozuje stejnojmennou mikroblogovou síť, uvedl, že firma objevila 2752 účtů s vazbami na ruskou Agenturu pro výzkum internetu. Tato agentura je považována za prodlouženou ruku ruské vlády.

Tagy: zahraničí FBI americká politika americké prezidentské volby 2016 rusko-americké vztahy

Zdroje: ČTK