Dnes je středa 14. května 2025., Svátek má Bonifác
Počasí dnes 19°C Skoro zataženo

Trump postavil 'ocelovou zeď'. Uvalil cla, svět i republikáni se bouří

9. 3. 2018 – 10:33 | Zpravodajství | von

Trump postavil 'ocelovou zeď'. Uvalil cla, svět i republikáni se bouří
Ocelárna (ilustrační snímek) | zdroj: Profimedia

Americký prezident Donald Trump podepsal dekret o uvalení cel na dovoz oceli a hliníku. Výjimku z cla na dovoz oceli ve výši 25 procent a dovoz hliníku deset procent má Kanada a Mexiko. Nařízení, které vstoupí v platnost za 15 dní, vyvolalo vlnu kritiky po celém světě. Velká Británie chce s EU požádat o výjimku, negativně tento krok hodnotí Čína i část amerických republikánů.

Trump v Bílém domě prohlásil, že USA byly roky, ba desetiletí vystaveny nespravedlivým obchodním praktikám. "Je to útok na náš stát, ocel je ocel, když není ocel, není země," řekl prezident. "Zavedením cel na hliník a ocel chráním americkou národní bezpečnosti," prohlásil a dodal, že "ve spolupráci se spřátelenými státy musíme projevit pružnost".

"Budeme velmi féroví a velmi pružní, ale budeme chránit americké dělníky, jak jsem řekl během (předloňské volební) kampaně," komentoval Trump své rozhodnutí. Upozornil, že "má právo jít nahoru nebo dolů ve vztahu k jednotlivým zemím, právo zařadit nebo vyřadit jednotlivé státy". Při rozhodování o výjimkách bude hrát roli i úroveň vojenských vztahů.

"Mnoho zemí, které v obchodu a vojenských vztazích zacházejí s USA nejhůř, je označováno za naše spojence," stěžoval si prezident.

EU chystá protiakci

Obchodní vztahy s Mexikem a Kanadou budou předmětem jednání o Severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA), které má začít počátkem dubna. Trump dnes potvrdil, že obě země budou z celního rozhodnutí vyjmuty. Výjimka ale může skončit, pokud jednání o osudu NAFTA selže.

Evropská unie už ve středu oznámila, že je připravena na nová cla reagovat. Podle komisařky EU pro obchod Cecilie Malmströmové není jasné, jakou hrozbu pro národní bezpečnost Spojených států by mohla unie představovat. Eurokomisařka zpochybnila, že jsou Trumpovy plány v souladu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO). EU tak může aktivovat opatření k ochraně vlastního trhu, varovala.

Malmströmová potvrdila, že protiopatření ze strany EU by zahrnovala cla na americké ocelářské a zemědělské produkty i na další výrobky, například bourbon, arašídové máslo či pomerančový džus. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dříve uvedl, že opatření by se dotkla rovněž motocyklů Harley-Davidson nebo džínsů Levi's.

Republikáni i jihovýchodní Asie jsou proti

Kritické hlasy dnes zazněly i z amerického Kongresu. Republikánský senátor Jeff Flake oznámil, že navrhne zákon, který cla na ocel a hliník zruší. Předseda senátního finančního výboru Orrin Hatch řekl, že bude s vládou spolupracovat, aby "zmírnil škody" způsobené Trumpovým rozhodnutím.

Paul Ryan, republikánský šéf Sněmovny reprezentantů, v projevu v Atlantě prohlásil, že není přítelem široce zaváděných a "přemrštěných" cel. Výzvu Trumpovi, aby znovu zvážil zavedení cel a zabránil nechtěným negativním následkům, poslalo už ve středu do Bílého domu víc než sto republikánských poslanců dolní komory Kongresu.

Východoasijské státy také ostře kritizovaly rozhodnutí o zavedení cla na dovoz hliníku a oceli. Sdružení čínských ocelářů vyzvalo pekingskou vládu, aby v reakci podnikla "rozhodné kroky" proti americkému zboží včetně ušlechtilé oceli, uhlí a elektroniky.

"Trumpovo chování je hrozbou pro globální výrobce oceli a rozhodně vyvolá odpor dalších zemí," uvedlo v prohlášení Čínské sdružení železa a oceli (CISA). Organizace vyzvala čínskou vládu, aby odvetou zavedla cla na dovoz americké produkce. Čínské ministerstvo obchodu oznámilo, že posoudí škody způsobené Trumpovým dekretem a bude "pevně bránit zákonná práva a zájmy" čínských výrobců.

Obavu, že americké clo vážně poškodí export japonské oceli, vyjádřil dnes šéf Japonské federace pro železo a ocel Kosei Šindo. "Zachování zásady volného obchodu je životně důležité pro udržitelný ekonomický růst a tento princip by měl být plně respektován," uvedl v prohlášení.

Jihokorejská automobilka Hyundai bude muset platit vyšší ceny za dovozu surovin v důsledku amerických cel, oznámil v Soulu jihokorejský vládní činitel. "Cla zvýší náklady automobilek Hyundai a Kia a znevýhodní je v soutěži s americkou konkurencí," uvedl. Zavedení cel ovlivní i jednání o nové smlouvě o volném obchodu mezi Jižní Koreou a USA, které v současné době probíhá, napsala agentura Reuters.

Předchozí článek

Internetový hon na Mladou frontu DNES

Následující článek

Jak si vymyslet no-go zónu. Maďarská xenofobní kampaň se před volbami přelila i k sousedům