Trump pohrozil Palestincům: Jednejte o míru, jinak nebudou stamiliony

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Spojené státy by mohly ukončit finanční podporu poskytovanou Palestincům, pokud jejich vedení nebude chtít jednat o míru s Izraelem. Uvedl to v úterý prezident Donald Trump, podle něhož se USA za stovky milionů dolarů ročně nedostává ze strany Palestinců "žádného uznání či respektu". Trump v prosinci popudil Palestince a další muslimské národy regionu tím, že uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a oznámil, že tam Washington přesune americkou ambasádu. 

Americký prezident Donald Trump chce zrušit stamilionovou podporu pro Palestince

Americký prezident Donald Trump chce zrušit stamilionovou podporu pro Palestince,zdroj: Profimedia.cz

"Ale když se Palestinci už nejsou ochotni bavit o míru, proč bychom jim v budoucnu měli platit jakékoli z těchto ohromných částek?" napsal Trump na twitteru v reakci na neochotu Palestiny akceptovat mírová jednání zprostředkovaná USA.

Palestinský vůdce Mahmúd Abbás předminulý týden prohlásil, že Palestinci nepřijmou žádný mírový plán předložený Washingtonem a že se Spojené státy samy vyloučily z jednání právě Trumpovým krokem týkajícím se Jeruzaléma. Trump přitom dlouhodobě tvrdí, že chce obnovit zablokovaný mírový proces na Blízkém východě, čemuž podle znalců jeruzalémské rozhodnutí spíše uškodilo.

"Nenecháme se vydírat," uvedla v prohlášení přední představitelka Organizace pro osvobození Palestiny Hanan Ašrávíová s tím, že Trump sabotuje snahu o dosažení míru. "Nyní si troufá osočovat Palestince za důsledky svých vlastních nezodpovědných činů," dodala.

Trump ve svém twitterovém prohlášení dodal, že uznáním Jeruzaléma za izraelské hlavní město fakticky odstranil zásadní sporný bod jednání, za což očekává od Izraele výrazně vstřícné kroky.

Zatímco kritici považují jeho tah za jednostranný ústupek izraelskému vedení, prezidentovi lidé jej vysvětlují jako gesto, které přiměje premiéra Benjamina Netanjahua k nabídce řešení přijatelných pro obě strany. Palestinci, kteří považují východní část Jeruzaléma za své hlavní město, však za aktuálních podmínek odmítají o míru jednat.

USA poskytují Palestině okolo 300 milionů dolarů (6,5 miliardy korun) ročně. Pro omezení této částky se v prosinci vyslovila Sněmovna reprezentantů s tím, že Washington by měl příspěvky výrazně snížit, pokud z nich Palestinci nepřestanou platit náhrady rodinám ozbrojenců, které zabili nebo uvěznili izraelští vojáci.

Tagy: zahraničí Jeruzalém Izrael Palestina Spojené státy americký prezident mezinárodní vztahy americká politika daně a finance

Zdroje: ČTK