Reakce na Trumpa: Hamás vyzval k intifádě proti Izraeli

Vůdce palestinské radikální organizace Hamás Ismáíl Haníja ve čtvrtek vyzval Palestince k zahájení nového povstání - intifády - proti Izraeli. Hamás reaguje na středeční rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele.
Už ve středu Hamás oznámil, že Trump svým krokem otevřel "bránu pekla". Ve čtvrtek Haníja řekl, že Trumpovo rozhodnutí lze chápat jako "vyhlášení války Palestincům".
"Měli bychom vyhlásit intifádu proti sionistickému nepříteli a budeme pracovat na jejím zahájení," řekl Haníja v Gaze. "Politice, jakou vedou za podpory USA sionisté, nelze čelit jinak než novou intifádou," dodal.
"Zítřek, 8. prosinec 2017, by měl být dnem zloby a začátkem povstání, které nazvu intifádou za Jeruzalém a za svobodu Západního břehu (Jordánu). Tak, jako jsme osvobodili Gazu, dokážeme lidovým bojem osvobodit také Jeruzalém a Západní břeh," řekl Haníja v projevu vysílaném televizí.
Situaci kolem Jeruzaléma využil k výzvě ke sjednocení Palestinců. "Jsme na jedné lodi. Musíme být silní, držet se jeden druhého, sjednotit se a držet pohromadě. Musíme urychleně vyřešit všechny problémy, abychom svou pozornost mohli zaměřit na Jeruzalém a (mešitu) Al-Aksá," řekl Haníja v narážce na snahu o usmíření Hamásu s konkurenčním Fatahem.
Ve středu jeho skupina vyhlásila třídenní období hněvu, na dnešek jsou svolány demonstrace v mnoha palestinských městech. Obchody i školy dnes zůstaly zavřené, protesty mají pokračovat v pátek, který je v muslimském světě svátkem.
Palestinci vedli proti Izraeli od roku 1987 dvě povstání, v nichž jejich hlavní zbraní bylo kamení. O život při nich přišlo na 6 tisíc lidí.
Haníja také řekl, že pokusy o mírovou dohodu s Izraelem rozhodnutím o Jeruzalému skončily. "Oznamujeme dnes, že takzvaný mírový proces byl navždy pohřben. Svým bratrům v palestinské samosprávě vzkazuji, že musíme zaujmout jasné stanovisko... opustíme (mírový) proces z Osla, který nám přinesl jenom bolest a utrpení," řekl Haníja s odkazem na mírové rozhovory zahájené v 90. letech v norské metropoli. Počítalo se, že skončí dohodou o palestinském státu.
I když izraelský premiér Benjamin Netanjahu je s Trumpovým krokem nadmíru spokojen, Izrael se připravuje na nové násilnosti. Armáda vyslala k jednotkám na Západním břehu Jordánu posily.
Americká velvyslanectví na Blízkém východě i v části Afriky varovala americké občany před možnými protiamerickými protesty.
Zrušte Trumpovo rozhodnutí, zní z Iráku
Po Trumpově oznámení se ozval také Irák, žádá, aby americká vláda zrušila rozhodnutí uznat Jeruzalém za hlavní město. Irácké ministerstvo zahraničí si předvolalo amerického velvyslance v Bagdádu. USA podle Iráku musejí předejít nebezpečným důsledkům svého kroku.
Ke kritice se připojil také vlivný šíitský duchovní ajatolláh Alí Sistání. "Odsuzujeme to a nesouhlasíme s tím. Dotýká se to milionů Arabů a muslimů. Nic to nezmění na skutečnosti, že Jeruzalém je okupované území, které by se mělo vrátit pod palestinskou vládu bez ohledu na to, jak dlouho to potrvá," uvádí se v Sistáního prohlášení.
V Bagdádu se na protest proti Trumpovu rozhodnutí sešlo několik set Iráčanů. "Jeruzalém, to jsme my, Jeruzalém je arabský. Můžete porazit palmu, ale nedokážete vykořenit Jeruzalém z Palestiny ani z našich srdcí," prohlásil vůdce protestu Abdal Lafíf Himajm.
Zrušení rozhodnutí požaduje také Saúdská Arábie. Podle afghánského Tálibánu USA svým rozhodnutím odhalily "svou koloniální tvář a nepřátelství vůči islámu a rovněž vyjádřily podporu politice okupace a kolonizace muslimského území".
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil Trumpa z rozviřování problémů na Blízkém východě.
Ve čtvrtek má předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás jednat v Ammánu s králem Abdalláhem II. Jordánsko považuje Trumpovo rozhodnutí za právně neplatné, protože porušuje rezoluci Rady bezpečnosti OSN z roku 1980. Palestinci v Ammánu vyšli do ulic už ve středu večer. V pátek má o situaci na žádost osmi z 15 členů jednat Rada bezpečnosti OSN.