Spor o Jeruzalém: Netanjahu se neshodl s šéfkou diplomacie EU

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se v pondělí v Bruselu při jednání s ministry zahraničí zemí EU neshodl s šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou v otázce Jeruzaléma jako hlavního města Izraele. Netanjahu řekl, že doufá, že většina zemí EU Jeruzalém za izraelské hlavní město uzná. Mogheriniová ale zopakovala, že podle EU by měl být Jeruzalém hlavním městem Izraele i Palestiny.

Benjamin Netanjahu

Benjamin Netanjahu,zdroj: Profimedia.cz

"Je čas, aby Palestinci uznali židovský stát a také fakt, že tento stát má své hlavní město. A tím je Jeruzalém," prohlásil v Bruselu Netanjahu, který je prvním premiérem Izraele na návštěvě unijních institucí po 22 letech. Dodal, že věří, že všechny, nebo většina, evropských zemí přestěhují svou ambasádu do Jeruzaléma, a uznají tak Jeruzalém za hlavní město Izraele, i když ještě není mírová dohoda s Palestinci.

Mogheriniová před novináři poznamenala, že Netanjahu si může svou víru a očekávání zachovat, ale jen vzhledem k dalším zemím. "Protože Evropská unie a její členské státy tento krok neudělají," uvedla.

Uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele, jak to minulý týden udělal americký prezident Donald Trump, podle Netanjahua není překážkou mírového procesu. Trump prý jen uznal to, co už dávno bylo realitou.

"Mír je stále možný, protože uznání reality je podstatou míru," uvedl Netanjahu v Bruselu. Novinářům před jednáním s ministry zahraničí EU také řekl, že americká vláda nyní usilovně pracuje a chystá se předložit novou mírovou dohodu. "Myslím, že bychom měli počkat, co předloží a pak uvidíme, zde můžeme v míru pokročit," řekl izraelský premiér.

Šéfka unijní diplomacie Mogheriniová nicméně zopakovala unijní postoj, podle něhož musí být status Jeruzaléma výsledkem mezinárodních jednání. "Jediné reálné řešení izraelsko-palestinského konfliktu jsou dva státy s Jeruzalémem jako hlavním městem obou". Od nikoho prý zatím neslyšela žádný realističtější a životaschopnější návrh. Unie a její členské státy mají podle Mogheriniové v této věci shodný názor.

Trump svým prohlášením o Jeruzalémě z minulého týdne spustil vlnu demonstrací a protestů zejména v muslimském světě. Jeho postoj kritizoval téměř celý svět.

Tagy: zahraničí Jeruzalém Evropská unie Izrael Palestina Spojené státy izraelsko-palestinský konflikt

Zdroje: ČTK