Izrael je státem teroristů a okupantů, rozohnil se Erdogan

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Organizace islámské spolupráce (OIC) ve středu ostře odsoudila a odmítla americké uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele. Zároveň na svém mimořádném summitu v Istanbulu vyzvala ty země světa, které Palestinu ještě neuznaly za stát, aby tak neodkladně učinily. Informovala o tom agentura Reuters.

Turecký prezident kritizoval Izrael

Turecký prezident kritizoval Izrael,zdroj: Profimedia.cz

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úvodním projevu řekl, že rozhodnutí USA je odměnou za izraelské "teroristické činy". Erdogan zdůraznil, že Izrael je okupačním a teroristickým státem.

"Vyzývám země, které brání mezinárodní právo a spravedlnost, aby uznaly okupovaný Jeruzalém za hlavní město Palestiny," citovala Erdogana agentura AFP. Podle ní se tak turecký prezident snaží sjednotit islámské státy pod svým vedením. Muslimské země jsou ale v současnosti rozdělené a řada států v regionu v čele se Saúdskou Arábií chtějí raději udržovat dobré vztahy s USA, zejména kvůli rivalitě s Íránem.

Změnu statusu Jeruzaléma, který nebyl z mezinárodněpolitického hlediska dořešen, a to v neprospěch Palestinců, označil Erdogan za překročení nejzazší meze, za kterou muslimské státy nemíní ustoupit. Proto vyzval USA, aby zvrátily svoje "nelegální a provokativní rozhodnutí". Erdogan rovněž řekl, že je nezbytné urychlit proces zařazení palestinské autonomie do všech mezinárodních smluv.

Palestinský vůdce Mahmúd Abbás, který ovládá palestinská území na Západním břehu Jordánu, na konferenci prohlásil, že bude požadovat po Radě bezpečnosti OSN, aby "anulovala" Trumpovo rozhodnutí.

Podle Abbáse "celý svět" odmítá Trumpův krok, který palestinský předák označil za provokaci a kriminální čin. Abbás dodal, že Palestinci už odteď nepřijmou jakoukoli účast USA na dalším izraelsko-palestinském mírovém procesu. Palestinský vůdce také řekl, že v regionu nikdy nenastane mír, pokud svět neuzná východní Jeruzalém za metropoli budoucího palestinského státu.

Íránský prezident Hasan Rúhání na twitteru napsal, že Trumpovo rozhodnutí ukazuje, že ani v nejmenším nerespektuje legitimní práva Palestinců. Podle něho USA pouze usilují o ochranu zájmů "sionistů". USA nikdy nebyly a ani nebudou poctivým zprostředkovatelem míru mezi oběma stranami, dodal.

Jordánský král Abdalláh II. odmítl jakýkoli pokus o změnu statusu Jeruzaléma a posvátných míst a dodal, že region nebude mít mír, dokud nebude vyřešen izraelsko-palestinský konflikt.

Tagy: zahraničí Turecko Jeruzalém Izrael Palestina pásmo Gazy izraelská politika turecká politika

Zdroje: ČTK