Trump čelí kritice kvůli Jeruzalému: Začne vlna násilí, míní politici

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 7. 12. 2017 08:52) - Aktuality autor: šar

Americký Donald Trump čelí kritice kvůli prohlášení, že uznává Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Oznámení je prý prezentováno jako "historická soudobá realita", nikoliv jako politická akt, oznámily zdroje z Bílého domu. Trump to oznámil ve středu večer. 

Trumpovo rozhodnutí vyvolává znepokojení

Trumpovo rozhodnutí vyvolává znepokojení,zdroj: Profimedia.cz

Přemístění velvyslanectví USA z Tel Avivu do Jeruzaléma, o němž se rovněž spekulovalo, se bezprostředně neuskuteční, uvedly zdroje z Bílého domu. Přesun, o němž bylo rozhodnuto už v roce 1995, američtí prezidenti od té doby pravidelně v půlročních intervalech odkládají. To se má stát i tentokrát.

Trump údajně pověří ministerstvo zahraničí, aby proces přesunu ambasády formálně zahájilo. Tento proces nemá jasný harmonogram a může trvat řadu let. Rozhodnuto není ani o místě, kde by v Jeruzalémě objekt velvyslanectví měl stát.

Rozhodnutí uznat Jeruzalém za izraelské hlavní město je odrazem skutečnosti, že jde o historické středisko židovské víry a sídlo izraelských vládních úřadů, uvedly zdroje.

Trump si je vědom, že stanovení definitivních hranic vymezujících izraelskou svrchovanost bude předmětem budoucích jednání. USA podporují řešení ve formě vzniku dvou států, izraelského a palestinského, pokud s ním budou obě strany souhlasit.

Podle Bílého domu americká vláda realizovala "rozsáhlý bezpečnostní plán" na ochranu amerických občanů a majetku USA na Blízkém východě.

Šéf britské diplomacie Boris Johnson ve středu uvedl, že Londýn sleduje iniciativu Washingtonu se znepokojením. "Domníváme se, že (postavení) Jeruzaléma by mělo být součástí definitivního, vyjednaného řešení konfliktu mezi Izraelci a Palestinci," řekl Johnson novinářům v Bruselu po příchodu na jednání ministrů zahraničí členských zemí Severoatlantické aliance.

Mluvčí turecké vlády podle agentury Reuters řekl, že uznání Jeruzaléma hlavním městem Izraele "založí v regionu a světě požár, který půjde jen těžko uhasit". Ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu později uvedl, že proti Trumpovu plánu se "postavil celý svět".

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil oznámení za historické. Podle Netanjahua jde o důležitý krok na cestě k míru. 

Už před ním se vyjádřil také ministr veřejné bezpečnosti Gilad Erdan. Rozhodnutí je podle něj významnou událostí, která ale nepředstavuje velkou změnu.

"Ve skutečnosti se nezmění nic," řekl Erdan novinářům v Bruselu. "Nemyslíme si tak, že (uznání Jeruzaléma) je omluvou pro další vlnu násilností, a nebojíme se jí," dodal ministr, jehož citovala agentura Reuters.

V Gaze vypukly protesty 

Hlavní představitel Palestiny v Británii Manuel Hassassian v rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC uvedl, že Trumpovo prohlášení bude v podstatě vyhlášením války na Blízkém východě a "polibkem smrti" řešení izraelsko-palestinského sporu v podobě vytvoření dvou států.

Stovky Palestinců pak ve středu vyšly do ulic města Gaza na protest proti Trumpově záměru. Podle listu The Times of Israel někteří z demonstrantů pálili vlajky USA a Izraele. Vůdce radikálního hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy, označil Trumpovo rozhodnutí za "agresi" a "hazardní hru".

"Vyzýváme k zastavení tohoto záměru, který jinak odstartuje strašné změny, nejen v Palestině, ale v celém regionu," řekl vůdce Hamásu Ismáíl Haníja z Gazy televizi Al-Džazíra. Podle něj bude Trumpovo rozhodnutí oficiálním vyhlášením konce mírového procesu.

Obavy z možného zhoršení izraelsko-palestinského konfliktu zazněly také z Ruska. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ale zdůraznil, že Moskva se nebude dále vyjadřovat k rozhodnutí, které ještě nepadlo.

Německé ministerstvo zahraničí uvedlo, že má obavy z vypuknutí násilností v Jeruzalémě, Pásmu Gazy i na Západním břehu Jordánu po Trumpově prohlášení. Německé občany nacházející se v daných oblastech varovalo, aby se místům očekávaných střetů vyhnuli.

Papež František, na nějž se palestinský vůdce Mahmúd Abbás v úterý obrátil s prosbou o pomoc, ve středu palestinské delegaci ve Vatikánu řekl, že "uznání práv všech lidí ve Svaté zemi" je základní podmínkou dialogu. Návštěva delegace ale s očekávaným Trumpovým krokem nesouvisela, byla plánována dopředu, připomínají tiskové agentury. 

Světové společenství neuznává sjednocení Jeruzaléma ze strany Izraele, ani jeho vyhlášení izraelským hlavním městem. Palestinci počítají s tím, že získají vlastní stát a že východní Jeruzalém, který nyní Izrael okupuje, bude jeho hlavním městem.

Organizace islámské spolupráce (OIC), která už v pondělí oznámila, že uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele bude považovat za agresi, se kvůli krizi kolem Jeruzaléma mimořádně sejde v Istanbulu 13. prosince. Sdělil to ve středu mluvčí tureckého prezidenta.

Tagy: Německo Velká Británie zahraničí Izrael Spojené státy americká politika izraelská politika

Zdroje: ČTK