Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022., Svátek má Květoslava
Počasí dnes -1°C Oblačno

Tisíce lidí protestovaly v Praze proti České televizi a vládě

Tisíce lidí protestovaly v Praze proti České televizi a vládě
Protestní průvod zamířil k budově České televize | zdroj: TASR / Profimedia

Tisíce demonstrantů dnes prošly Prahou k budově České televize. Organizátor dřívějších protivládních protestů Ladislav Vrabel před akcí říkal, že cílem dnešní akce je demonstrovat „za umožnění vystoupení ve vysílání ČT“, na shromáždění před budovou ČT ale kromě kritiky obsahu zpravodajství veřejnoprávní televize zazníval hlavně protest proti krokům vlády. Protestní pochod zkomplikoval dopravu v Praze, policie zhruba na dvě hodiny uzavřela magistrálu ve směru z centra na Pankrác a dopravní podnik musel odklonit i náhradní autobusovou dopravu za metro C ve vyloučeném úseku mezi Florencí a Pražského povstání.

Demonstranti se sešli kolem 14:00 v Opletalově ulici nedaleko Hlavního nádraží. Poblíž Státní opery vyšli na magistrálu a přes Nuselský most po zhruba dvou hodinách došli na Kavčí hory, kde navazovala hlavní demonstrace.

Řečníci na demonstraci kritizovali obsah zpravodajství ČT. Podle nich není nestranné, protože v době pandemie covidu-19 příliš kladlo důraz na informace o očkování proti nemoci a v době války na Ukrajině dává málo prostoru ruským názorům. Demonstranti také kritizovali vládu, která podle nich žene Česko do války. Za největší zlo současnosti řečníci označili členství Česka v Evropské unii a Severoatlantické alianci.

Podle vyjádření České televize na twitteru žádali demonstranti, aby odvysílala desetiminutový projev jejich představitele na ČT1 a ČT24. „Takto to nefunguje. Program ČT určují pravidla, kodexy, standardní postupy. Ne tlak. ČT projevy na přání vysílat nemůže. A nebude,“ uvedli představitelé televize ve středu na twitteru.

Demonstranti měli české vlajky a transparenty s nápisy „ČT patří všem“ nebo „Svoboda končí tam, kde začíná signál ČT“. Při pochodu pokřikovali „už je to tady“, „demisi“ a „hanba vládě“ a hvízdali. Někteří nesli vlajky neparlamentního hnutí Trikolora.

Na protest dohlíželi policisté, až na drobné slovní střety se ale akce obešla bez konfliktů. Pražská policie již ve středu vzkázala, že je připravená udělat maximum pro zajištění veřejného pořádku a ochrany zdraví i majetku.

Demonstrace zkomplikovala dopravu ve městě. Policie na dvě hodiny odkláněla dopravu z magistrály ve směru na Pankrác. Uzavření dopravní tepny zkomplikovalo i náhradní autobusovou dopravu za metro C. Dopravní podnik autobusy ve směru na Pražské povstání odkláněl přes Myslíkovu a Podolské nábřeží. Krátce byla kvůli pochodu zastavena i tramvajová doprava mezi Karlovým náměstím a I. P. Pavlova.

Vrabel v minulých měsících organizoval několik protivládních demonstrací. Na poslední, pořádané 28. října, se podle odhadů policie sešly nižší desítky tisíc lidí.

Pochod za demokracii vyjádřil i podporu Ukrajině

Pochodu za demokracii se dnes v Praze zúčastnilo několik tisíc lidí. V tichém průvodu bez proslovů vyjadřovali také podporu Ruskem napadené Ukrajině. Průvod dorazil z ulice Na Slupi po 16:00 na Jungmannovo náměstí, odkud se většina jeho účastníků vydala na Václavské náměstí na Koncert pro budoucnost.

Podle organizátora Matěje Hlavatého se pochodu zúčastnilo 5000 až 10 000 lidí. Lidé měli české a ukrajinské vlajky, někteří měli také vlajku Evropské unie. Na transparentech je například heslo „Vzpomínat nestačí“ nebo přeškrtnutý komunistický symbol se srpem a kladivem a nápisem „Již nikdy“. V průvodu byli také lidé hlásící se k ruské národnosti, ale odsuzující válku a současné vedení jejich země.

Pořadatelé v pozvánce na akci mimo jiné uvedli, že je na čase začít spojovat rozdělenou českou společnost a vrátit národní symboly ČR do rukou všech občanů. „Odmítáme, stejně jako ostatní, vraždění nevinných lidí na Ukrajině, jsme proti válce. A právě proto podporujeme materiální a vojenskou pomoc napadené Ukrajině. Věříme, že když selhávají diplomatická vyjednávání, není jiná cesta k míru,“ napsali.

Akce se konala s podporou spolku Milion chvilek. Ten dnes během dne v Praze připravil instalaci, která upomínala na nadcházející prezidentskou volbu. Z člunu na Vltavě se za pomoci balonku vznášel velký otazník tak, aby byl vidět při pohledu na Pražský hrad, tedy sídlo českého prezidenta.

„V den boje za svobodu a demokracii jím chtěl spolek Milion chvilek upozornit na to, že obzvlášť v náročných časech by měly ve veřejném prostoru rezonovat hodnoty jako je solidarita, lidskost a laskavost. A že i tyto vlastnosti je potřeba hledat u nové hlavy státu. Té současné totiž jednoznačně chybí,“ uvedl spolek v tiskové zprávě. 

Zdroje: