Dnes je pondělí 5. prosince 2022., Svátek má Jitka
Počasí dnes 5°C Občasný déšť

Demisi! Demisi! skandovaly desítky tisíc lidí na Václaváku

Demisi! Demisi! skandovaly desítky tisíc lidí na Václaváku
Na protivládní demonstraci v Praze se sešly desítky tisíc lidí | zdroj: Lukáš Strašík

Zpěvem státní hymny skončila po více než třech hodinách protivládní demonstrace v Praze. Mnoho lidí mělo české vlajky, drželo transparenty proti vládě, válce i Evropské unii. Na akci dohlížela policie, podle jejíchž odhadů se zúčastnily nižší desítky tisíc lidí. Po demonstraci vznikly před Národním muzeem potyčky mezi jejími příznivci a odpůrci. Někteří demonstranti se střetli i s policií, která na chvíli pozastavila i dopravu na magistrále.

Účastníci demonstrace drželi transparenty například „Nechceme vládu národní zkázy“, „Válka je vůl a vláda taky“ nebo „Stop zdražování“. Skandovali „Demisi!“, „Hanba!“ nebo „My chceme mír!“. Někteří měli vlajky KSČM. Na náměstí se při protestu nacházely petiční stánky Svobodných nebo prezidentských kandidátů Josefa Skály (KSČM) a Aleny Vitáskové.

Pořadatelé svolali od začátku září už třetí podobné shromáždění. Na prvním bylo podle odhadů policie zhruba 70 000 účastníků, na druhém na konci září nižší desítky tisíc. Organizátorem byl a je Ladislav Vrábel.

V závěru mimo jiné Vrábel přečetl vyjádření někdejší investigativní novinářky a političky hnutí ANO Jany Lorencové, jež uvedla, že vrátí medaili Za zásluhy, kterou obdržela v roce 2018, protože by dnes prezident Miloš Zeman měl podle dřívějších vyjádření ocenit ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

U Národního muzea se sešlo několik desítek odpůrců demonstrace, lidé měli transparenty „Vrábel vám lže“ nebo na podporu Ukrajiny, EU či Green Dealu. Část účastníků protestu na odpůrce, mezi nimiž byli i Ukrajinci, pískala a pokřikovala.

Bývalý premiér Jiří Paroubek na začátku svého projevu uvedl, že policejní odhad počtu účastníků protestu je podceněný. Kritizoval vyjádření koaličních lídrů vůči demonstrantům, Českou televizi i plánované armádní zakázky.

Kvůli vysoké inflaci se podle něj propadá životní úroveň občanů a stát chudne. „Obávám se ale, že jsme teprve na začátku velké krize. Můžeme se všichni oprávněně strachovat, že nebude plyn. Obávám se, že díky hazardérské energetické politice Fialovy vlády a Bruselu tak zkrachují stovky českých firem a na dlažbě se dříve nebo později objeví statisíce lidí,“ řekl. Vládu nazval protinárodní, zpupnou a arogantní.

PA280010 Protivládní demonstrace na Václavském náměstí | zdroj: Lukáš Strašík

Mezi dalšími řečníky byli astrolog Antonín Baudyš, předsedkyně KSČM Kateřina Konečná, Pynelopi Cimprichová z hnutí Švýcarská demokracie, bývalý poslanec Lubomír Volný (Volný blok) nebo herec Ivan Vyskočil. „Řeknu vám opravdu kacířskou myšlenku. Taková katastrofa tady nebyla ani po roce 1968, kdy k nám přišla vojska Varšavské smlouvy, protože tehdy pořád zůstávaly elektrárny naše, voda byla naše, pivovary byly naše, škodovka byla naše,“ řekl. Projevy měli také prezidentští kandidáti europoslanec Hynek Blaško, který skončil v SPD, a Skála, imunolog Jaroslav Turánek poslal vzkaz na dálku.

Premiér Petr Fiala (ODS) dnes řekl, že každý má právo demonstrovat a vyjádřit takovým způsobem svůj názor. Vláda podle něj tyto názory nebere na lehkou váhu, zároveň by ale lidé měli uvažovat nad tím, kdo protest svolává a s jakým cílem.

Na demonstraci proti vládě přišly v Brně asi dvě tisícovky lidí

Na demonstraci proti vládě, zdražování a válce přišly na Zelný trh v Brně podle odhadu policie a pracovníků městské části Brno-střed asi dvě tisícovky lidí. Řečníci kritizovali hospodaření i další kroky vlády Petra Fialy a žádali její demisi. Na místě byli podle transparentů a vlajek zástupci či přívrženci SPD, Trikolory nebo Hnutí PES.

Demonstrace skončila po necelých dvou hodinách, a to bez narušení veřejného pořádku, řekl policejní mluvčí Petr Vala.

Jako první vystoupil s projevem předseda SPD Tomio Okamura. Vláda podle něj nezvládá energetickou krizi. „Vláda uvrhává miliony lidí a firem do obrovských problémů,“ řekl Okamura demonstrantům, kteří zaplnili horní část náměstí zhruba po kašnu Parnas.

„Nebude na důchody, nebude na adekvátní zdravotní péči, nebude na základní životní potřeby. Musíme říct vládě dost, nebo to bude obrovský problém,“ uvedl Okamura. Dav nesouhlasným hvízdáním a křikem reagoval na slova o tom, jak česká vláda podporuje Ukrajinu a Ukrajince.

Negativní reakci lidí vyvolala také každá zmínka o předsedkyni sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09) nebo ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN).

Předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová připomněla, že před 104 lety se Češi společně se Slováky vymanili z područí Rakouska-Uherska a založili samostatný stát. Nyní národu znovu hrozí ztráta suverenity, uvedla. „Vláda nás uvrhuje do vazalství Evropské unie, Bruselu, Washingtonu, Berlína - vyberte si,“ řekla Majerová.

Mezi řečníky byla také signatářka Charty 77 Lenka Procházková, která chválila SPD a ostře kritizovala premiéra Fialu. Podle ní by se měl obávat trestního oznámení pro podněcování útočné války. „Žádný strom neroste do nebe, ani kdyby jej hnojili tou nejdražší zaoceánskou mrvou,“ řekla Procházková.

Na Zelný trh přišla také malá skupina lidí, kteří vyjadřovali podporu Ukrajině napadené Ruskem a kritizovali politiku SPD. Jeden z nich měl transparent s portrétem Tomáše Garrigua Masaryka a ukrajinskou vlajkou. Účastníci hlavního shromáždění na ně pokřikovali, diskutovali s nimi, nakonec je oddělili od demonstrace velkým transparentem a špalírem lidí s vlajkami. Případným fyzickým konfliktům předcházeli policisté.

Zdroje: