Dnes je pondělí 5. prosince 2022., Svátek má Jitka
Počasí dnes 5°C Občasný déšť

Česko si připomene výročí 17. listopadu pietními akcemi i happeningy

Česko si připomene výročí 17. listopadu pietními akcemi i happeningy
Sedmnáctý listopad 2021 | zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Pietní akce, ale i demonstrace, pochody, happeningy, koncerty či konference připomenou o čtvrtečním státním svátku výročí 17. listopadu. Tématy akcí bude nejen období 33 let od počátku pádu komunistického režimu a 83 let od uzavření vysokých škol nacisty, ale také například ruská válka proti Ukrajině a její dopady.

Jen v Praze budou policisté dohlížet na 21 shromáždění a pochodů, vzpomínkové akce se uskuteční také v dalších městech.

Mezi hlavní dějiště ale bude patřit prostor před pamětní deskou na pražské Národní třídě, kde byl v roce 1989 komunistickou policií násilně potlačen studentský průvod. Památku tam uctí nejen představitelé státu či kandidáti na prezidenta, položit květiny a zapálit svíčku budou moci i řadoví občané.

Na Národní třídě bude po celý den studentská slavnost, kterou již tradičně pořádá studentský spolek Díky, že můžem pod heslem „O svobodu se musíme starat“. Slíbil výstavy, pouliční představení a koncerty, ale také brunch na podporu samoživitelek a debaty věnované nadcházejícím prezidentským volbám, evropským tématům nebo ruské agresi proti Ukrajině. Symbolicky v 17:11 zazní Modlitba pro Martu. Protinacističtí a protikomunističtí odbojáři večer v Národním divadle převezmou Ceny paměti národa, které uděluje společnost Post Bellum.

První pietní akce začne ve čtvrtek ráno před Hlávkovou kolejí v Praze, a to jako připomínka obětí nacistické perzekuce československých vysokoškoláků z roku 1939. Dopoledne si zástupci vysokých škol připomenou studentskou demonstraci, která vyústila v průvod na Národní třídu v roce 1989.

Satirický nadhled by do oslav měl vnést karnevalový průvod Sametové posvícení, který se vydá z pražské Kampy přes Národní třídu a Staroměstské náměstí do Kampusu Hybernská. Na Václavském náměstí se bude konat odpoledne Koncert pro budoucnost.

Neparlamentní Hnutí PES ohlásilo demonstraci za demisi vlády Petra Fialy (ODS) na pražskou Letnou. O dvě hodiny později z Opletalovy ulice vyrazí průvod k České televizi, kde by se měla konat další protivládní shromáždění.

V Lichtenštejnském paláci bude konference Hybridní válka Ruska proti demokratickému světu, na které vystoupí premiér Petr Fiala nebo představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská. Odpoledne se z ulice Na Slupi přes Karlovo na Jungmannovo náměstí vydá Pochod na podporu demokracie s názvem ČR stojí na straně napadené Ukrajiny.

Pražská policie  upozornila, že kvůli velkému množství demonstrací musejí obyvatelé a návštěvníci hlavního města počítat ve státní svátek s omezením dopravy nejen celý den na Národní třídě, ale i krátkodobě na dalších místech, kde se uskuteční pochody a shromáždění - například na Albertově, u Hlávkovy koleje, na Kampě či Kavčích hrách. „Na bezpečnostním opatření se bude podílet několik set policistů z řad pořádkové, dopravní i kriminální služby. Samozřejmostí budou i kolegové z antikonfliktního týmu a přijedou nám do Prahy vypomoci i kolegové z jiných krajů, které jsme požádali o spolupráci. Spolupracujeme také se strážníky městské policie, dopravním podnikem a Magistrátem hlavního města Prahy,“ uvedl policejní mluvčí Jan Daněk.

Zdroje: