Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Súdánci demonstrují proti vojenskému převratu, armáda proti nim použila slzný plyn

Súdánci demonstrují proti vojenskému převratu, armáda proti nim použila slzný plyn
Tisíce lidí demonstrovaly v Chartúmu také minulý týden. I tehdy pořádkové síly použily slzný plyn | zdroj: Profimedia

Súdánské bezpečnostní složky dnes použily slzný plyn, aby rozehnaly tisíce demonstrantů, kteří protestují proti říjnovému vojenskému převratu a míří k prezidentskému paláci.

Informuje o tom agentura AFP, která uvedla, že bezpečnostní složky poprvé na demonstraci přišly s těžkými zbraněmi.

Súdán je na cestě k demokracii od roku 2019, kdy byl svržen prezident Umar Bašír. Vznikla tehdy vláda armády a civilistů, která měla zemi řídit v přechodném období. Loni na podzim armáda měla předat veškerou moc civilistům, ale místo toho civilní vládu v říjnu svrhla a její členy pozatýkala.

Umožnila pak v listopadu premiérovi Abdalláhovi Hamdukovi vrátit se do úřadu, ale Hamduk se letos funkce vzdal. Opozice jeho dohodu s vojáky neschvalovala a požaduje výhradně civilní vedení státu.

Demonstranti usilující o civilní vládu se dnes opět postavili bezpečnostním složkám, které byly masově rozmístěny v Chartúmu. Podle novinářů AFP súdánské bezpečnostní složky dav tisíců lidí opět rozháněly slzným plynem a zároveň se poprvé na demonstraci objevily s těžkými zbraněmi.

Bezpečnostní složky podle AFP naopak tentokrát neblokují všechny mosty spojující hlavní město s protějším břehem Nilu. V nejlidnatějším súdánském městě Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu, demonstranti zapalovali pneumatiky a stavěli zátarasy.

V Madani, asi 200 kilometrů jižně od Chartúmu, mezitím vyšlo do ulic zhruba 2000 demonstrantů, kteří volají: „Chceme jen civilní vládu.“

Tisíce lidí demonstrovaly v Chartúmu také minulý týden. I tehdy pořádkové síly použily slzný plyn. O život podle tehdejších sdělení policie a zdravotníků přišli policista a nejméně jeden z demonstrantů.

OSN opakovaně vyzvala súdánské úřady, aby přestaly demonstrace potlačovat silou a aby pohnaly k odpovědnosti lidi zodpovědné za smrt zhruba šedesáti protestujících.

Mise OSN v Súdánu minulý týden začala jednat s různými súdánskými skupinami, aby pomohla najít řešení krize. Podle původního harmonogramu se mají příští rok v červenci konat volby.

Zdroje: