Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Aktualizováno: Súdán ochromil pokus o převrat. Armáda zadržela většinu vlády, ulice blokují protesty

Aktualizováno: Súdán ochromil pokus o převrat. Armáda zadržela většinu vlády, ulice blokují protesty
Vojáci zadrželi většinu ministrů a civilní představitele suverénní rady, nejvyššího orgánu v zemi. Lidé v ulicích hlavního města Chartúm protestují proti armádnímu převratu | zdroj: Profimedia

Nejvýše postavený súdánský generál Abdal Fattáh Burhán dnes rozpustil přechodnou vládu a vyhlásil výjimečný stav.

(AKTUALIZOVÁNO) Do příštích voleb Súdán podle generála povede kabinet složený z technokratů. Súdánští vojáci předtím zadrželi většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Premiéra Abdalláha Hamduka převezli na neznámé místo. Súdánské ministerstvo informací, které patrně stále kontrolují Hamdukovi stoupenci, události označilo za vojenský převrat. Do ulic vyšly tisíce lidí, kteří s pučem nesouhlasí. Z Chartúmu byla hlášena střelba. Hluboké znepokojení nad situací v Súdánu vyjádřily Spojené státy, Evropská unie a Liga arabských států.

Generál Burhán po poledni v televizním projevu vyhlásil v zemi výjimečný stav a oznámil, že rozpouští přechodnou vládu. Poznamenal, že armáda zakročila kvůli sporům mezi politickými frakcemi. Zároveň přislíbil, že přechod k demokracii bude v zemi pokračovat. Do voleb bude Súdán podle generála vést nový kabinet složený z technokratů.

(10:18, původní zpráva) Vojáci dnes v Súdánu zadrželi většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků a premiéra Abdalláha Hamduka převezli na neznámé místo. S odvoláním na súdánskou televizi a ministerstvo informací o tom informovala agentura Reuters, která dění v africké zemi označila za zjevný pokus o převrat. Agentura AFP informovala, že ulice hlavního města Chartúmu zablokovali demonstranti. Armáda události dosud nekomentovala. Hluboké znepokojení nad situací v Súdánu vyjádřily Spojené státy i Evropská unie.

Súdánské ministerstvo informací sdělilo, že vojáci zadrželi většinu ministrů a civilní představitele suverénní rady, nejvyššího orgánu v zemi, který je složen ze zástupců armády a vůdců občanské společnosti. Později ministerstvo uvedlo, že premiér byl převezen na neznámé místo poté, co odmítl vydat prohlášení, v němž by převrat podpořil.

Předtím Hamduka podle sdělení resortu vojáci drželi v domácím vězení. Podle ministerstva premiér vyzval Súdánce, aby se pokusu o puč pokojně postavili a aby „hájili svou revoluci“. Podle prohlášení ministerstva informací armáda také obsadila hlavní sídla súdánské televize a rozhlasu v hlavním městě Chartúmu a druhém největším městě Umdurmánu a zadržela jejich zaměstnance. Ministerstvo vyzvalo k okamžitému propuštění zadržených a pokus o převrat odsoudilo. Zatčen byl rovněž premiérův mediální poradce, uvádí agentura Reuters s odkazem na své zdroje.

Barikády v ulicích

Zvláštní zmocněnec USA Jeffrey Feltman uvedl, že Spojené státy jsou hluboce znepokojeny zprávami o vojenském převratu v Súdánu. Na oficiálním twitterovém účtu varoval, že vojenský převrat by odporoval súdánské ústavní deklaraci a ohrozil dodávky americké pomoci Súdánu.

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell uvedl, že patrný vojenský puč v Súdánu sleduje s velkým znepokojením. „S největší obavou sledujeme probíhající události v Súdánu. EU vyzývá všechny zúčastněné strany a regionální partnery, aby znovu nastartovali proces přechodu,“ uvedl.

Súdánské profesní sdružení, organizace zastřešující několik odborových svazů, vyzvalo občany, aby vyšli do ulic, postavili barikády, zahájili stávku, a protestovali tak proti možnému armádnímu převratu. Stejná organizace, která je zároveň hlavním prodemokratickým hnutím v zemi, také podle agentury AP informovala, že po celém Súdánu dnes dochází k výpadkům mobilního signálu a internetu. Podle britského sdružení NetBlocks se rychlost připojení snížila v zemi na třetinu. K protestu proti zřejmému pokusu o vojenský puč vyzvala i největší súdánská strana Umma, uvedla agentura AP.

Podle agentury Reuters se v ulicích hlavního města rozmístily vojenské a bezpečnostní síly, které se snaží omezit pohyb civilistů. Mezinárodní letiště v Chartúmu přerušilo svůj provoz.

V zemi narůstalo napětí od doby, kdy v září súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Pokus o převrat vyvolal vzájemné obviňování armádních a civilních skupin, které mají po sesazení Bašíra v roce 2019 během přechodného období společně vést zemi. V posledních dnech vyšly do ulic oba tábory, tedy jak zastánci civilní vlády, tak příznivci armádního vedení.

Umar Bašír byl sesazen armádou při masových protivládních demonstracích v roce 2019. Od té doby zemi řídí přechodná vláda, která je složená z vojáků a civilistů a čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům.

Zdroje: