Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

Stav emeritního papeže Benedikta XVI. je dál vážný, ale stabilní

Stav emeritního papeže Benedikta XVI. je dál vážný, ale stabilní
Benedikt XVI. na snímku z června 2020 | zdroj: Profimedia

Zdravotní stav emeritního papeže Benedikta XVI. je dál vážný, ale stabilní, informoval dnes Vatikán. Jeho mluvčí Matteo Bruni uvedl, že Benedikt v noci dobře spal, je při vědomí a má zcela jasnou mysl. Ve středu Vatikán sdělil, že zdravotní stav 95letého bývalého papeže se kvůli vysokému věku náhle zhoršil a že o něj nepřetržitě pečují lékaři.

„Situace se od včerejška (středy) nijak nezměnila,“ uvedla dnes dopoledne agentura ANSA s odkazem na zdroj z vatikánského kláštera Mater Ecclesiae, kde Benedikt žije.

Ve středu se o Benediktově zdraví nejprve zmínil současný papež František, který jej navštívil a vyzval věřící, aby se za něj modlili. Také dnes mluvčí Vatikánu zopakoval Františkovu výzvu, aby se lidé za jeho předchůdce „v těchto těžkých chvílích“ modlili.

Benedikt, občanským jménem Joseph Ratzinger, stál v čele katolické církve v letech 2005 až 2013. Úřadu se vzdal právě s odkazem na své horšící se zdraví, a učinil tak jako první papež za zhruba 600 let. Jeho předchůdci úřad zastávali až do své smrti.

Kvůli tomu, že svět má jednoho úřadujícího papeže a jednoho papeže na odpočinku, zažívá Vatikán velmi neobvyklou situaci. Přesná pravidla totiž existují zejména pro případ úmrtí úřadujícího papeže, a nikoli toho emeritního. Pokud zemře úřadující papež, trvají smuteční obřady devět dní a poté následuje konkláve, tedy shromáždění kardinálů k volbě nové hlavy církve. V případě úmrtí Benedikta by byl postup odlišný, papež František ale už přesný průběh smutečních obřadů schválil. Jasné je už nyní to, že Benedikt bude pohřben po boku svých předchůdců ve svatopetrské bazilice.

Zdroje: