Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes 0°C Zataženo

Spolupracujte a vyšachujte Babiše, vyzvalo opozici 300 tisíc lidí na Letné

Spolupracujte a vyšachujte Babiše, vyzvalo opozici 300 tisíc lidí na Letné
Na Letné se sešlo až 300 tisíc lidí | zdroj: Profimedia

Na pražské Letné se v sobotu sešlo až 300 tisíc demonstrantů. Na protestní akci pořádanou spolkem Milion chvilek vyzvali premiéra Andreje Babiše k odstoupení z funkce, pokud se nezbaví ministryně spravedlnosti Marie Benešové a Agrofertu. Šlo o třetí největší demonstraci po listopadu 1989.

Spolek na demonstraci vyzval opozici ke spolupráci, větší otevřenosti a k tomu, aby přišla s nějakou reálnou vizí, která by mohla získat voliče, a zvýšit tak šanci na vytvoření vládní koalice bez ANO Andreje Babiše.

Pořadatelé demonstrace před začátkem pouštěli zvukové a obrazové záznamy ze sametové revoluce, k jejímuž odkazu se hlásí. Z pódia i davu zaznívala hesla známá z listopadové revoluce a pouštěl se i záznam slov prezidenta Václava Havla.

V davu byly vidět i české a evropské vlajky, protibabišovské a protizemanovské transparenty a lidé se na transparentech hrdě hlásili k tomu, z jakého města do Prahy dorazili. 

U mikrofonu se vystřídaly osobnosti veřejného, politického i kulturního života. Dorazili mimo jiné biskup Václav Malý, herečky Marta Issová, Daniela Kolářová a Bára Hrzánová, herci Jan Potměšil, Bolek Polívka a Ivan Trojan, zpěváci Tomáš Klus či Dan Bárta, který na závěr zazpíval i českou hymnu. Stejně jako před 30 lety vystoupil písničkář Jaroslav Hutka se svou písní Náměšť.

Zdroje: