Španělsko povolilo dvojí občanství potomkům Židů vyhnaných před 500 lety

- Aktuality autor: pal

Španělští poslanci přijali zákon, který umožňuje potomkům sefardských Židů mít dvojí občanství. Španělsko se tímto způsobem snaží odčinit historickou křivdu, kdy před 500 lety bylo vyhnáno tisíce Židů do exilu. Jednou z podmínek uznání dvojího občanství je absolvování testu znalostí španělské kultury. 

Potomci sefardských Židů mohou ve Španělsku požádat o dvojí občanství. Ilustrační foto

Potomci sefardských Židů mohou ve Španělsku požádat o dvojí občanství. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Potomci sefardských Židů budou muset předložit důkaz o příslušnosti k této skupině občanů potvrzený španělskou federací židovských komunit nebo rabínem z místa svého současného bydliště. Podávat žádosti o občanství budou moci od října. Zájem podle všeho projevilo už asi 5000 lidí.

Španělsko se tak snaží napravit historický fakt, který nynější vláda označuje za historický omyl, tedy vyhnání Židů roku 1492. Židovská komunita tehdy ve Španělsku čítala asi 200 tisíc lidí.

Na 50 tisíc z nich se pokusilo perzekuci uniknout přijetím křesťanství, zbylí se rozhodli odejít, ale mnozí z nich byli povražděni ještě na území Španělska. Ostatní pak odešli jednak do jiných evropských zemí, jednak do severní Afriky a Osmanské říše.

Španělsko dosud tuto možnost nabízelo jedině občanům Latinské Ameriky.

Tagy: Španělsko zahraničí židé španělská politika

Zdroje: ČTK