Židům se z Evropy nechce. Bibiho pozvání do Izraele nezabírá

MAGAZÍN - Magazín autor: František Strnad

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu opakovaně vyzval evropské Židy k přestěhování do Izraele. V Evropě je prý nebezpečno. Šéfové židovských obcí v Německu či Dánsku však důvod k masivnímu exodu nevidí. Ani v Izraeli podle nich jistota ochrany před terorismem neexistuje. Ovšem z Francie, která má dnes v Evropě nejpočetnější židovskou komunitu, se Židé stěhují po tisícovkách.

Židé se v Evopě necítí nejbezpečněji. Na exodus to ale není

Židé se v Evopě necítí nejbezpečněji. Na exodus to ale není,zdroj: ThinkStock

Prezident Ústřední rady Židů v Německu Josef Schuster zachovává klid i po víkendových teroristických útocích v Kodani. Uznává, že ohrožení Židů je ve spojení s rostoucím terorismem větší, nejde však o fenomén evropský, ale celosvětový. "Dokonalá ochrana před teroristickými útoky bohužel neexistuje ani v Izraeli," míní Schuster.

I Němci doufají, že je židovští spoluobčané nezačnou opouštět. "Jsme rádi a vděční, že v Německu opět existuje židovský život," prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová na konto evropské pestrosti a bezpečnosti. "Ze strany spolkové vlády, ale i zemských vlád a všech odpovědných lidí v Německu učiníme vše pro to, aby byla zajištěna bezpečnost židovských zařízení a bezpečnost občanů židovského původu," dodala.

V Německu dnes i přes stigma holokaustu žije 100 tisíc Židů.

Obdobná situace je v Dánsku, které i po nedávných útocích platí za stabilní a prosperující stát. Židé se ve skandinávské zemi navíc cítí patrioty.

"Dánsko má velmi pozitivní historii péče o židovskou komunitu, sahající až k 2. světové válce, kdy se dánská zkušenost v evropském měřítku vyjímá," řekl předseda Dánské židovské obce Dan Rosenberg Asmussen. Z Dánska se v uplynulých letech z bezpečnostních důvodů vystěhovalo pouze několik jednotlivců.

Severská země má navíc historicky pověst jedno z útočišť věčně pronásledovaného národa. "Dánsko Židy vítalo po staletí a většina tamní židovské komunity navzdory nacistické okupaci přežila holokaust, protože Dánové jim pomáhali utéct do bezpečí do Švédska. Předtím jim často přes všechna rizika poskytli útočiště ve svých domácnostech. Takže chceme zůstat v Dánsku," má jasno kodaňský vrchní rabín Jair Melchior. V Dánsku žije sedm tisíc členů židovské obce.

Přesně tolik Židů, tedy sedm tisíc, se loni vystěhovalo z Francie. Hlavní důvody jsou dva: horšící se ekonomická situace a obavy z útoků a obtěžování ze strany ultrapravicových nacionalistů a radikálních muslimů. Tamní židovské organizace mluví o stovkách antisemitsky orientovaných incidentech. Mezi nimi jsou slovní i fyzické útoky a hanobení židovských hrobů. Francouzská židovská komunita dnes tvojí půl milionu lidí.

Zda počet Židů opouštějících Francie bude či nebude klesat, závisí především na jejich spoluobčanech. Historicky nejpospolitější národ se jen tak zastrašit nenechá a výzvy krajana Netanjahua si většina z nich vysvětluje spíš jako předvolební kampaň. Otevřeně se mluví o tom, že Netanjahu dlouho premiérem nezůstane. Na vině je i jeho krajně nacionalistická agenda.

Tagy: Francie Izrael extremismus víra a náboženství terorismus a násilí populace a společnost útoky a atentáty útok na Charlie Hebdo

Zdroje: ČTK