Dnes je čtvrtek 2. února 2023., Svátek má Nela
Počasí dnes 3°C Smíšené přeháňky

Proč v Izraeli protestují etiopští Židé?

Proč v Izraeli protestují etiopští Židé?
Protesty etiopských Židů v Tel Avivu | zdroj: Profimedia

Nejen Spojené státy se potýkají s rasovými nepokoji. Video zbitého vojáka etiopského původu izraelskými policisty dostalo do ulic Tel Avivu tisíce demonstrantů. Problém nerovné zacházení přitom provází etiopskou židovskou komunitu už od jejího "návratu" do Izraele v 80. letech.

Kdo viděl Tel Aviv o prvním květnovém víkendu, musel mít dojem, že se spíš než v Izraeli nachází v americkém Fergusonu nebo Baltimoru. Ulicemi největšího izraelského města pochodovaly tisíce příslušníků komunity etiopských Židů s transparenty volajícími po konci diskriminace, policejního násilí a s křikem: "Násilnický policista musí do vězení".

Demonstranti zablokovali hlavní dálniční tah, a když se nakonec pokusili dostat do budovy městské radnice, policie zasáhla slzným plynem, zábleskovými granáty a vodními děly. V průběhu noci skončilo v okolních nemocnicích 65 zraněných. Demonstrace přesto pokračovaly v dalších dnech a ve společnosti dál panuje napětí.

Výbuch nespokojenosti etiopských Židů přitom vyvolala velmi podobná událost, jaké od poloviny minulého roku vyvolávaly rasové nepokoje ve Spojených státech. Video natočené na mobilní telefon, které ukázalo dvojici izraelských policistů, jak bez viditelného důvodu brutálně bije vojáka etiopského původu Damase Pakadu a vyhrožuje mu zastřelením.

zdroj: YouTube

Pakada byl pak zadržen kvůli údajnému útoku na ty samé policisty a na svobodu se dostal jen díky zmíněnému videu. Záznam a následné nepokoje upozornily izraelskou společnost na problém, který oproti vztahům s Palestinci dlouhodobě nikdo neřešil.

Baita Jisrael (neboli Dům Izraele), jak si etiopští Židé sami říkají, začali do Státu Izrael přicházet ve větší míře od poloviny 80. let z Etiopie, tehdy země uprostřed občanské války. Přestože byli Židé v Etiopii přítomní už od antických dob a na jejím území měli kdysi vlastní nezávislá království, v novém domově je nikdo nadšeně nevítal.

Nucená obřízka a sterilizace

Ostatně už jejich "návrat" do Izraele probíhal úplně jinak než v případě ostatních židovských komunit z Evropy nebo Blízkého východu. Etiopští Židé museli projít internačními tábory na území Súdánu a Etiopie. Zpochybňovala se opravdovost jejich židovství.

Mnozí muži museli jako dospělí podstoupit obřízku, zatímco některé ženy, jak se později ukázalo, byly ještě v internačních táborech bez vlastního vědomí sterilizovány. Přímo v Izraeli pak "navrátilci" skončili v okrajových oblastech mimo velká ekonomická centra Jeruzalém a Tel Aviv. Podobně na okraj byli umísťováni etiopští Židé sloužící v armádě – obvykle se dostávali do jednotek pohraniční policie.

Etiopané se rychle stali nejchudší židovskou komunitou, ostrakizovanou pro svůj původ, zpochybňovaný vztah k židovskému náboženství a především kvůli barvě pleti. Více než polovina etiopských Židů žije pod hranicí chudoby, velká část z nich nemá zaměstnání a na území Izraele žije v izolovaných ghettech.

Otevřená rána v srdci společnosti

Přestože v populaci jich je méně než jedno procento, tvoří více než 40 procent vězňů. A jejich situaci ještě výrazně zhoršil příchod několika desítek tisíc nenáviděných afrických uprchlíků především z válkou zmítaného Jižního Súdánu, spojovaných s vysokou kriminalitou, extrémní chudobou – a navíc nežidovských. Etiopští Židé kvůli barvě pleti nyní čelí zvýšené šikaně policie, která pátrá po ilegálních imigrantech, s nimiž si členy komunity Baita Jisrael plete.

Dlouhá léta druhořadého postavení nyní narušily protesty, první organizovaný odpor etiopských Židů v historii Izraele.

Přes násilné zakončení první velké demonstrace se už nyní dostavují první reakce politiků z Izraele i celého světa. Například prezident Reuven Rivlin bezprecedentně přiznal dlouholeté přehlížení etiopských Židů ze strany izraelského státu.

Protesty podle prezidenta Rivlina "odkryly otevřenou ránu v srdci izraelské společnosti" zraněné rasismem a diskriminací. Premiér Netanjahu se okamžitě sešel s představiteli komunity a slíbil rovné zacházení v budoucnosti a vyšetření počátečního incidentu.

Jestli k tomu alespoň postupně dojde, se ještě uvidí. Vláda bude totiž muset řešit nejen diskriminaci, ale také zmiňovanou chudobu. Dobrým signálem je zatím alespoň předvolání jednoho z policistů zapojených do útoku na etiopského vojáka před soud. Další kroky však budou muset následovat.

Zdroje:
Vlastní