Sobotka je zklamaný. Juncker nechce zavřít EU před uprchlíky

- Aktuality autor: art

Evropa teď nesmí kvůli masakru v Paříži začít odmítat uprchlíky, prohlásil v neděli šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Českého premiéra Bohuslava Sobotku to zklamalo. 

Junckerova slova Sobotku zklamala

Junckerova slova Sobotku zklamala,zdroj: Profimedia.cz

Podle Junckera není potřeba, aby osmadvacítka nějak měnila svůj přístup k řešení migrační krize. Juncker také zdůraznil, že pachatelé atentátů nebyli uchazeči o azyl, ale zločinci.

Evropa ale podle Sobotky dosud nebyla dostatečně schopna při řešení migrační krize zdůrazňovat bezpečnost. Premiér poukázal na to, že pokud nebude obnovena bezpečnost na vnější schengenské hranici, budou si ji muset jednotlivé členské státy zajistit na svých hranicích sami.

V této souvislosti poznamenal, že ho zklamala Junckerova slova, reakce předsedy Evropské komise Sobotkovi přijde nedostatečná. Český premiér míní, že je třeba zvýšit tlak na ochranu vnější schengenské hranice.

Eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová Sobotkovu kritiku Junckera odmítla. Předseda EK podle ní jasně chápe, že je nutné učinit razantní kroky, aby se radikálně zlepšila kontrola na vnější schengenské hranici, zmenšila se migrační vlna a EU se mohla soustředit na pomoc zemím, jako jsou Jordánsko, Libanon a Turecko, v nichž je několik milionů uprchlíků.

"Aby právě tam se neradikalizovaly další skupiny lidí," řekla Jourová.

Podle ní představitelé Francie v půlce října hovořili o tom, že čelí radikalizaci obyvatel, mj. stoupajícímu počtu mladých lidí odcházejících do Sýrie. "My dnes máme čísla, jsou to hrubé odhady, že těch lidí z Evropy může být kolem 6000," uvedla. Jen ze samotné Francie odešlo podle Jourové kolem 2000 lidí.

Řešení současných potíží s migrací a takzvaným Islámským státem (IS) Sobotka vidí v rychlém nalezení dohody s Tureckem, které by mohlo migrační toky kontrolovat. Dále je nutné dokončit rozhovory mocností se Sýrií, jež by měly vést ke konci tamního konfliktu.

Premiér poznamenal, že atentáty v Paříži vytvoří mnohem větší tlak na Rusko a USA, aby se na nějakém řešení v Sýrii domluvily. Vstup Ruska do konfliktu podle něj donutil USA, aby hledaly další řešení tamní krize. Nutným krokem bude podle premiéra i lepší ostraha vnější schengenské hranice vytvořením společné evropské pohraniční a pobřežní stráže a zintenzivnění boje proti IS.

Podle premiéra bude Česko pokračovat v podpoře irácké vlády i Kurdů. Požádal prý ministra obrany Martina Stropnického (ANO), aby připravil další možnosti, jak by Kurdům i Jordánsku mohla ČR pomoct. V minulosti Česko dodalo Iráku i Kurdům munici, nyní jim chce poslat ruční zbraně.

Tagy: Česko domácí Evropská unie evropská politika uprchlická krize uprchlíci v Česku

Zdroje: ČTK