Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Slovensko prodá a daruje vakcíny Sputnik V, není o ně zájem

Slovensko prodá a daruje vakcíny Sputnik V, není o ně zájem
Slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský už minulý týden řekl, že registrace zájemců o očkování Sputnikem V na Slovensku skončí v závěru června (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Slovensko prodá a daruje velkou většinu z 200 000 dovezených dávek ruské vakcíny Sputnik V proti covidu-19. Rozhodla o tom dnes vláda premiéra Eduarda Hegera poté, co o tuto očkovací látku látku projevil zájem jen malý počet obyvatel země.

Slovensko už bylo osloveno několika státy, které by chtěly Sputnik V odebrat, je mezi nimi například Argentina či země západního Balkánu.

Na první nebo druhou dávku Sputniku V na pětimilionovém Slovensku čeká zhruba 14 000 lidí. Podle materiálu ministerstva zdravotnictví Bratislava počítá s prodejem a darováním celkově 160 000 dávek Sputniku V, které vystačí k očkování 80 000 lidí.

Zmíněnou zásilku Sputniku V, který dosud neschválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), dovezlo Slovensko na začátku března. Okolnosti dovozu očkovací látky prohloubily v zemi vládní krizi, která vyústila ve výměnu premiéra. Očkovat Sputnikem V začalo Slovensko až zhruba před dvěma týdny, expirace dovezených vakcín nastane v létě.

Slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský už minulý týden řekl, že registrace zájemců o očkování Sputnikem V na Slovensku skončí v závěru června.

Bývalý slovenský premiér Igor Matovič, který stál u nákupu Sputniku V, ještě dříve v tomto roce a v době značného nedostatku vakcín tvrdil, že až půl milionu obyvatel Slovenska se chce očkovat pouze ruskou vakcínou. Původní kontrakt předpokládal, že Slovensko bude moci odebrat dva miliony dávek Sputniku V. V nynější vládě je Matovič ministrem financí.

Slovensko v očkování proti nemoci covid-19 zaostává za průměrem EU, v některých regionech země je zájem o vakcíny nízký. Epidemická situace na Slovensku se dále zlepšuje, od příštího týdne bude v nejnižším stupni rizika podle národního protiepidemického systému zhruba třetina ze 79 okresů. Slovenské úřady mezitím potvrdily výskyt nakažlivější mutace koronaviru, varianty delta. Nakažená je osoba, která na Slovensko přicestovala z Ruska.

Zdroje: