Slovenská politická krize trvá. Fico varuje před útoky demonstrantů

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Slovenskou politikou dál otřásá kauza zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Hlavní představitelé státu se nedokázali domluvit na společné deklaraci, když návrh prezidenta Andreje Kiska odmítl premiér Robert Fico. Nesouhlasil s podmínkou vyvodit politickou odpovědnost. Naopak varoval před možnými protivládními útoky na veřejné budovy.

Prezident Andrej Kiska a premiér Robert Fico

Prezident Andrej Kiska a premiér Robert Fico,zdroj: Profimedia

"Sice jsme nesestavili politickou deklaraci, ale máme jedno upřímné společné přání. Přejeme si, aby byl ve společnosti klid a my tři ústavní činitelé uděláme všechno v rámci našich kompetencí, aby události posledních dnů nebyly jakkoliv politicky zneužívány," řekl  šéf parlamentu Andrej Danko po schůzce s prezidentem a premiérem, která trvala zhruba půl hodiny.

Text navrhovaný prezidentem například předpokládal, že nejvyšší politici země podpoří politická rozhodnutí včetně vyvození politické odpovědnosti a zásadních personálních změn s cílem snížit polarizaci ve společnosti. Měli se také zavázat k nutnosti vyšetřit dlouhodobě neřešená podezření o působení organizovaného zločinu na Slovensku, o kterém psal zastřelený novinář. Projevy nespokojenosti občanů také neměli označovat pokusem o převrat, který je řízen ze zahraničí. Danko před schůzkou s Kiskou a Ficem prostřednictvím svého mluvčího uvedl, že deklaraci navrženou prezidentem vítá.

Fico na jednání nakonec přišel s vlastním návrhem deklarace, který zmiňovaný Kiskův text neobsahoval.

Kiska ani Fico schůzku bezprostředně po jejím skončení nekomentovali. Slovenskýprezident později na briefingu novinářům řekl, že od Danka ani od Fica připomínky k návrhu společného prohlášení před schůzkou nedostal.

"Občané očekávají reálné řešení politické krize a jasné vyvození politické odpovědnosti za stav nedůvěry ve spravedlnost v naší zemí. Toto je úkolem předsedů politických stran," uvedl před novináři slovenský prezident.

Strach z fotbalových chuligánů

Premiér po schůzce bezpečnostní rady státu varoval, že hrozí útoky na veřejné budovy. "Pravděpodobnost útoků podle informací, které máme ze zpravodajského prostředí, může být poměrně velká. Před úřadem vlády jsme zaznamenali hromady dlažebních kostek," řekl Fico. Dodal, že vláda chce ochránit ty, kteří se klidným způsobem chystají na demonstracích projevit svůj názor.

Slovenský premiér v uplynulých dnech občanské protesty zpochybňoval, opozici v souvislosti s její snahou vyslovit nedůvěru jeho vládě ve sněmovně obvinil z pokusu o státní převrat. Prezidenta Andreje Kisku slovenský premiér zase obvinil ze snahy o mocenské hry a z destabilizace země kvůli jeho návrhům na vypsání předčasných voleb nebo rekonstrukci vlády.

Na možné narušení veřejného pořádku během demonstrací již ve čtvrtek upozornil slovenský policejní prezident Tibor Gašpar, podle kterého se na protesty chystá také takzvané tvrdé jádro fanoušků fotbalových klubů.

Strašení Sorosem a boj s Kiskem vadí

O víkendu chce Fico s koaličními partnery hledat řešení politické krize. "Potřebujeme konkrétní řešení, aby se situace (ve společnosti) uklidnila. Jako předseda vlády a předseda strany Směr-sociální demokracie je budu již během nastávajícího víkendu hledat se svými koaličními partnery, abychom dospěli k obnovení stability," řekl Fico novinářům.

Menší vládní strana Most-Híd, která je součástí koalice tří stran, už dříve vybídla ministra vnitra Roberta Kaliňáka k rezignaci. Kaliňák, který je také místopředsedou Směru-SD, v uplynulých dnech odstoupit odmítl.

Fico tento týden uvedl, že nabídne taková řešení, aby Most-Híd mohl pokračovat ve vládě. Někteří představitelé Most-Híd premiéra kritizovali za jeho slovní výpady vůči prezidentovi Andreji Kiskovy, kterého premiér obvinil z mocenských her a destabilizace státu. Kisku kritizoval i za jeho loňské setkání s americkým finančníkem a filantropem maďarského původu Georgem Sorosem v New Yorku.

Více verzí vraždy

Slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár není spokojený se současným stavem vyšetřování vraždy, řekl dnes novinářům. Podle něj existuje stále více verzí vyšetřování. Mezinárodní tým k této kauze by podle Čižnára mohl vzniknout příští týden.

Čižnár ocenil i práci novinářů, zároveň je ale kritizoval za to, že někteří z nich informace překrucují, a znevažují tím podle něj práci policie.

"V současnosti děláme maximum, co můžeme," řekl generální prokurátor. Uvedl také, že požádal šéfa tajné policie, aby mu zaslal všechny informace, které nešly přes jeho prokuraturu.

Čižnár také informoval, že jednal s italskými kolegy, kteří podle něj mají zájem vytvořit společný tým pro vyšetřování hospodářské trestné činnosti. Pro slovenského generálního prokurátora je ale primární vyšetřit vraždu novináře Kuciaka a jeho partnerky.

Kuciak ve svém nedokončeném článku psal o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, kteří jsou médii spojováni s mafií, a také o vazbách jednoho z nich na blízké spolupracovníky Fica. Reportér se v minulosti věnoval i podezřením z daňových podvodů, které se týkaly také lidí médii označovaných za blízké Ficově straně Směr-sociální demokracie.

Tagy: Slovensko zahraničí investigativní žurnalistika slovenská politika terorismus a násilí

Zdroje: ČTK