Dnes je pondělí 22. července 2024., Svátek má Magdaléna
Počasí dnes 14°C Dešťové přeháňky

Skutečný schodek Stanjurova rozpočtu je podle Schillerové 470 miliard

Skutečný schodek Stanjurova rozpočtu je podle Schillerové 470 miliard
Alena Schillerová | zdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Kdyby ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) odvedl při přípravě rozpočtu na rok 2023 poctivou práci, schodek by činil 470 miliard korun, řekla po dnešním jednání stínové vlády hnutí ANO místopředsedkyně opozičního hnutí Alena Schillerová. Sněmovnou schválený schodek 295 miliard korun podle ní neodpovídá realitě, rozpočet je tak hazardem s budoucností Česka, občanů i firem.

Sněmovna ve středu schválila rozpočet, který počítá s příjmy 1,93 bilionu korun a výdaji 2,22 bilionu korun. Vláda za své priority označila podporu obyvatel v souvislosti s růstem cen a energetickou krizí a také pokrytí výdajů souvisejících s válečným konfliktem na Ukrajině. Pro schválení základních parametrů hlasovalo 84 přítomných koaličních poslanců, opozice byla proti.

Schillerová dnes zopakovala kritiku, že rozpočet počítá s některými příjmy, které ještě nejsou schváleny. Nesedí podle ní ale ani výdajová stránka rozpočtu. „Reálný schodek podle toho, jak byl předložen rozpočet, není 295 miliard, ale 470 miliard korun. To je reálné číslo, kdyby pan ministr Stanjura odvedl svou práci, poctivě se postavil k číslům a vláda mu nedovolila, aby takto nereálný rozpočet prošel do sněmovny,“ uvedla bývalá ministryně financí.

Na příjmové stránce podle ní není podloženo legislativou 150 miliard korun. Týká se to především chystané daně z mimořádných zisků, od které vláda očekává 85 miliard korun. „Dalších 15 miliard korun má být reakce na evropské řešení, tzv. příspěvek, který připravuje MPO, nikdo neviděl žádný návrh, ale přesto už je 15 miliard zaneseno v rozpočtu,“ řekla. Legislativa či notifikace Evropské komise chybí i u 50 miliard korun z modernizačního fondu, dodala.

Na výdajové straně je podle Schillerové deficit ve Státním fondu dopravní infrastruktury. „Velkou mírou nejistoty jsou zatíženy i výdaje na tzv. zastropování (cen energií), kdy rozpočet počítá se 100 miliardami korun, nicméně v návrhu zákona, který zastropování zavedl, je 130 miliard. Riziko je určitě spíš směrem nahoru než dolů,“ konstatovala Schillerová.

Politici ANO kritizovali také navrhovanou úpravu zákona o dani z hazardu, kterou u daňového balíčku předložil předseda klubu ODS Marek Benda. Daň z loterií chce snížit z nynějších 35 procent na 23 procent. Podle dnešních Hospodářských novin má návrh podporu ministerstva financí, což považuje Schillerová ze neskutečné a nehorázné. „Tato koalice je lobbistickou skupinou,“ uvedla Schillerová.

Zdroje: