Skalní světničky a husitský hrad Valečov, který přežil jen díky nadšencům
Skalní hrad Valečov nedaleko Mnichova Hradiště zdaleka není tak proslulý jako jiné atrakce Českého ráje. Turista možná raději zvolí Kost, Trosky anebo nedaleké Drábské světničky. A to je škoda. Valečov nabízí nejen hradní sídlo, jež mělo v dobách své největší slávy pověst nedobytné pevnosti, ale také neobvyklou zajímavost – valečovské "světničky", zaniklou skalní ves.
Původně dřevěný hrad se rozkládá nad obcí Boseň na pískovcovém skalisku, rozděleném úzkými průrvami do několika mohutných bloků. Založen byl počátkem 14. století Valečovskými z Valečova, přičemž první písemná zmínka o něm pochází z let 1316-18, kdy se Bartoš z Valečova, bojovný jako ostatně veškerá zdejší šlechta, účastní šarvátek pánů z Valdštejna.
Další Bartoš s bratrem Bernardem patří k výrazným postavám zdejšího hradu i rodu. Oba sourozenci se jako jedni z prvních přidávají na stranu husitů, aby se stali nejen spojenci Jana Žižky z Trocnova, ale dokonce jeho blízkými přáteli. Aktivně se podílejí na husitských vojenských taženích a Žižka se s nimi občas radí o svém dalším postupu, třeba proti nepřátelským Vartemberkům.
Důvěře se bratři Valečovští těší i po hejtmanově smrti, když dostávají do správy hrad Valdštejn, kde dohlížejí nad Zikmundem Korybutovičem, valdštejnským vězněm a neúspěšným kandidátem na českého krále.
Doby největší slávy
Po skončení husitských válek nalézáme jako majitelku zdejšího sídla paní Machnu, vdovu po jednom z bratrů. Nepřehledné situace šikovně využívá Vartemberk, dávný protivník Valečovských, a náhlým přepadem se zmocňuje hradu, který zanechává vypálený a pobořený.
Machnu s jejími dvěma syny odváží na Děčín, aby tam strávila dva roky v internaci, dokud nedobrovolně nepřenechá dobytý hrad svému vězniteli. Po několika letech se však kolo štěstěny otáčí a Valečovští spolu s bratrancem Vaňkem získávají ztracený majetek zpátky.
V osobě Vaňka Valečovského, stojícího jako ostatní příbuzní na straně kalicha, přichází na scénu nejvýznamnější člen rodu i hradních dějin. Coby přívrženec Jiříka z Poděbrad je také v jeho vojsku, které roku 1448 dobývá Prahu. Poděbradský Vaňka postupně jmenuje purkmistrem Starého Města pražského, členem své poradní rady a nakonec podkomořím královských měst.
Významnému postavení odpovídá i náležité rozmnožení jmění, jehož valečovský pán využívá k náročným opravám a opevnění svého sídla. Opevnění natolik kvalitního, že i křižácké vojsko z Lužice, vtrhnuvší do kraje roku 1468, se Valečovu raději vyhýbá.
Kališník Vaněk, věnující se k stáru i literární činnosti (dochovaly se jeho výtky husitskému knězi Rokycanovi), umírá roku 1472. V podkomořském úřadu i na hradě jej nahrazuje švagr Samuel z Hrádku, taktéž stoupenec krále Jiřího, jenž mu dokonce svěřuje velení hotovosti královských měst proti uherským vojskům.
Valdštejnská éra a úpadek
Pro zajímavost – když před pár lety zkoumali archeologové kadaňskou radniční kapli, nalezli v písku pod podlahou "listy posélací" z 15. století, mezi nimiž se nacházely zprávy právě Samuela z Hrádku a Valečova o situaci v bojích s Uhry. Samuel, jehož kariéra byla dosti strmá, se ovšem dočkal neslavného konce – pro úplatkářství a "nečestné jednání" byl pohnán k soudu a roku 1486 zbaven podkomořského úřadu.
Další kališníci Vančurové z Řehnic dělí panství i hrad na dvě poloviny, propojené pouze zdí s brankou pro přístup ke společné studni, a hrad potupně ztrácí charakter pevnosti. Poslednímu majiteli z řad drobné šlechty Kryštofu Kapounovi ze Svojkova je pak Valečov konfiskován roku 1622 za účast na stavovském povstání.
A jak hrad v té době vypadal? Na pískovcové skále se rozkládal nový palác, vytápěný dodnes zčásti zachovaným krbem, v menším starém paláci byla jídelna spolu s dámskými komnatami. Propojení zajišťovala dřevěná schodiště a pavlače. V podhradí bychom našli ubikace pro mužstvo a čeleď, kuchyně, kovárnu, konírny, psinec, ale také pivovar s krčmou příznačného názvu "Tábor". A vězení.
Následným majitelem pak není nikdo jiný než proslulý Albrecht z Valdštejna, vlastník několika desítek prosperujících panství, zejména severočeských. Hrad původně přenechává svým hejtmanům, ale po několikaletých peripetiích se Valečov navrací zpět do rukou valdštejnského rodu.
Arnošt Josef Valdštejn, pán rozsáhlého severočeského i středočeského dominia, vytváří pak scelením okolních statků koncem 17. století panství Mnichovo Hradiště, jehož správa, dříve soustředěná na Valečově, se přesouvá do nedalekého Kláštera. A to je v podstatě konec hradu.
Hrad ještě krátce dosluhuje coby úřednické obydlí, v polovině 18. století je však opuštěn definitivně a ponechán napospas osudu. Přesněji řečeno rukám okolních obyvatel, kteří v něm záhy rozpoznávají zdroj kvalitního stavebního materiálu.
Skalní obydlí
Valečov se postupně mění v ruinu, obdivovanou alespoň romantiky, mimo jiné básníkem a poutníkem po hradech a zámcích Karlem Hynkem Máchou. Teprve Klub českých turistů, jemuž Valečov roku 1914 bezplatně přenechává majitel Adolf z Valdštejna, zabraňuje dalšímu rozebírání hradu a začíná s opravami.
Hrad, o nějž se počátkem 80. let bezplatně a ve svém volném čase starala skupinka nadšenců, trampů a historických šermířů, snažící se také o zpřístupnění sousední "skalní vsi", získala v letech devadesátých do svého držení obec Boseň, které náleží dodnes, a můžete si ho jako jeden z mála prohlédnout po domluvě se zdejším kastelánem také v zimním období.
Nezapomeňte přitom na bývalá skalní obydlí, nacházející se hned vedle. Přišli byste totiž o hodně.
Tzv. valečovské skalní světničky byly užívány patrně už ve středověku hradní čeledí či coby zimoviště a opevněné tábořiště nejen za dob husitských, ve století devatenáctém pak sloužily jako obydlí zdejší chudině.
Jejich obyvatelům se začalo říkat "skaláci" a koncem století bychom tu našli sedm rodin, skládajících se z cca třiceti osob. Skalácké "byty" ovšem nevypadaly tak jako dnes - podlahy byly dřevěné, okénka zasklená a většina místností měla kamna i s komínem. Do některých světniček se ukládaly potraviny, v jiných bytovalo domácí zvířectvo jako slepice, kozy a občas nějaký ten vepřík. V dalších se pekl chleba, a byla zde i koželužna s dehtárnou.
Ve valečovských světničkách žila porodní bába, cukrovarský topič, švec i zahradník. Samozřejmě spolu s rodinami.
Všichni skaláci byli 5. října roku 1892 údajně kvůli blížící se cholerové epidemii "z důvodů hygienických" vystěhováni násilně a za asistence četníků, přestože se odvolávali na své pevné zdraví, absenci nemocí a dlouhý věk.
Rodiny byly sestěhovány do dvou obecních chudobinců a obydlí zlikvidována - podlahy i dveře vytrhány a okna rozbita, aby se zabránilo opětovnému užívání. Smutný konec. Dnes už tedy "světničkami" projde jen zvědavý turista, pokoušející si představit tváře a osudy těch, kteří tu kdysi zřejmě docela spokojeně žili svoje životy.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 5.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,270 | 25,390 |
USD | 23,220 | 23,400 |