Dnes je středa 8. února 2023., Svátek má Milada
Počasí dnes 0°C Skoro jasno

Šíření omicronu zesiluje. V nemocnicích je ale nejméně lidí od listopadu

Šíření omicronu zesiluje. V nemocnicích je ale nejméně lidí od listopadu
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Za sobotu laboratoře potvrdily 3955 případů nákazy covidem-19. Je to o 2900 víc než před týdnem, kdy ale byl Nový rok a počet testů byl třikrát nižší. V nemocnicích ale stále klesá počet hospitalizovaných s koronavirem. V sobotu jich bylo zhruba 2300, což je nejméně od začátku listopadu.

Šíření nákazy v zemi zesílilo tento týden. Odborníci to po svátcích předpokládali, mimo jiné i kvůli nakažlivější variantě omikron. Na 100 tisíc obyvatel nyní připadá za posledních sedm dní 431 nakažených, o 27 více než v předchozí den.

Mezi regiony je nejvyšší incidence v Praze, kde je k dnešku v přepočtu na obyvatele za uplynulý týden 733 nákaz, což je o 66 více než v sobotu. Vyšší incidenční číslo proti sobotě zaznamenaly i ostatní kraje s výjimkou Vysočiny, nárůst ale nebyl tak výrazný jako v hlavním městě, byl v rozmezí zhruba od 40 do deseti případů. Na Vysočině se incidence od předchozího dne nezměnila. Relativně nejlepší epidemická situace pak zůstává v Karlovarském kraji, nicméně i tam se incidenční číslo zvýšilo, a to o 14 na 266.

V porovnání s vánočními svátky a koncem roku přibylo i provedených testů na koronavirus. V sobotu jich laboratoře udělaly v celé zemi přes 44 tisíc, zatímco o týden dřív jich bylo necelých 13 tisíc. U nejčastějších preventivních testů bylo pozitivních 5,8 procenta odevzdaných vzorků, minulou sobotu 3,5 procenta. V případě epidemiologické indikace, kdy jsou lidé testováni například kvůli kontaktu s nakaženým, pozitivita klesla z téměř 12 procent na deset procent. Podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, zůstal na 20 procentech.

Méně hospitalizací i úmrtí

Za celou dobu epidemie v Česku od začátku března 2020 bylo zaznamenáno asi 2,53 milionu případů nákazy, přičemž 36 590 lidí s covidem-19 zemřelo. Tento týden ministerstvo zatím registruje 258 zemřelých, což je zhruba o 90 méně než za stejné období minulého týdne. Při pozdějších aktualizacích se údaj ještě může změnit.

To se týká také hospitalizací, nemocnice totiž pacienty mnohdy nahlašují až zpětně. Podle údajů ministerstva se počet lidí s covidem v nemocnicích postupně snižuje od druhého prosincového týdne a aktuálně je nejníže od loňského 2. listopadu. V mezitýdenním srovnání se počet hospitalizovaných covidových pacientů v sobotu snížil o téměř 570. V těžkém stavu je zhruba 430 pacientů, před týdnem jich bylo kolem 580.

Proti minulému týdnu se výrazně zvýšil počet aplikovaných očkovacích dávek proti covidu. V sobotu zdravotníci dali 33 072 injekcí s vakcínou, zatímco na Nový rok to bylo necelých 50. Větší část vykázaných vakcín připadá na posilující dávku, v sobotu ji dostalo přes 28 tisíc lidí. Ukončené očkování proti koronaviru má v Česku 6,7 milionu lidí.

Zdroje: