Senát jako pojistka demokracie: Radikální verze referenda prý nemají šanci

- Aktuality autor: šar

Velká změna ústavy nemá teď podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) šanci projít úspěšně legislativním procesem. Poukázal na rozdílné politické složení Poslanecké sněmovny a Senátu. Horní komora parlamentu bude v současné politické situaci plnit úlohu pojistky demokracie, řekl Štěch novinářům po návštěvě Ústavního soudu v Brně. Česko potřebuje stabilitu, dodal.

Předseda Senátu Milan Štěch

Předseda Senátu Milan Štěch,zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Štěchova skepse ohledně úspěchu v legislativním procesu dopadá i na případné zavedení referend, což je téma, které zaznívá při sestavování vlády. I kdyby se našla dostatečná většina ve sněmovně, je nutné i kladné stanovisko Senátu, zdůraznil Štěch.

Na Senát se ale v této souvislosti zapomíná, řekl. Podle Štěcha se tak kolem referend "nehraje příliš férová hra".

"I vzhledem k současné politické situaci nepředpokládám průchodnost nějakých zásadních změn ústavy a ústavních zákonů. Složení Poslanecké sněmovny je velmi odlišné od složení Senátu. Myslím si, že Senát bude v současné době hrát tu úlohu stability," řekl Štěch.

Míní, že případný zákon o obecném referendu může projít, pokud nebude ohrožovat dlouhodobé závazky Česka a stabilitu politického systému. Tak dobře připravený návrh ale podle Štěcha nejspíš nyní neexistuje a určitě jej nikdo neprojednává s odbornými orgány Senátu.

Diskutované změny ústavy patřily k tématům Štěchova jednání s Rychetským a dalšími ústavními soudci, za kterými předseda horní komory dorazil po pěti letech. Rychetský ale názor na zvažované změny novinářům říci nechtěl. "Ústavní soud nesmí v průběhu legislativního procesu vyslovovat žádná stanoviska k legislativním normám, které posléze mohou být u nás napadeny," uvedl Rychetský.

Tagy: Senát ČR Česko domácí referendum ustava česká vláda česká politika Poslanecká sněmovna ČR

Zdroje: ČTK