Sebevražedný kopilot se chtěl otrávit. Měl problémy se zrakem

- Aktuality autor: pal

Kopilot německého Airbusu A320 Andreas Lubitz, který s letounem havaroval ve francouzských alpách, se prý chtěl otrávit. Lubitz údajně hledal na internetu informace o tom, jak si opatřit jedovaté látky. Francouzští vyšetřovatelé mezitím přišli s překvapivým zjištěním, že druhý pilot letadla, ve kterém zahynulo 150 lidí, měl zrakové problémy a obával se, že kvůli tomu přijde o práci.  

Andreas Lubitz se bál, že přijde o práci kvůli problémům se zrakem, a proto se snažil nejprve otrávit.

Andreas Lubitz se bál, že přijde o práci kvůli problémům se zrakem, a proto se snažil nejprve otrávit.,zdroj: AFP PHOTO / FOTO TEAM MUELLER/profimedia

Lubitz, jenž podle dostupných informací trpěl psychickými i zrakovými problémy a mohl mít sebevražedné sklony, na internetu hledal způsoby, jak si opatřit kyanid draselný (cyankáli), diazepam a smrtelné kombinace léků.

Podle německých vyšetřovatelů 27letý pilot rovněž ještě den před tragédií z 24. března do vyhledávače svého počítače zadal pojem "living will", což je předem sepsaný projev vůle ohledně léčebného postupu v situaci, kdy už vážně nemocný člověk není schopen komunikovat s lékaři.

Francouzský prokurátor Brice Robin ve čtvrtek oznámil, že Lubitz měl potíže se zrakem a obával se, že o něj zcela přijde nebo že problémy s viděním ohrozí jeho zaměstnání. V posledních pěti letech do březnové nehody Airbusu A320 ve francouzských Alpách se obrátil na 41 lékařů, včetně několika psychiatrů.

Lubitz podle vyšetřovatelů využil před nehodou odchodu kapitána na toaletu, v kokpitu se zamknul a zahájil klesání, které skončilo nárazem letadla do hor. Všech 150 lidí na palubě letounu směřujícího z Barcelony do Düsseldorfu zahynulo.

Vyšetřující soudci by mohli obvinit Germanwings, potažmo její mateřskou firmu Lufthansa, z neúmyslného zabití všech lidí na palubě. Učinit by tak mohli v případě, že se dostatečně prokáže její odpovědnost a liknavý přístup k lékařskému dohledu nad piloty.

Tagy: Francie Německo zahraničí pád airbusu ve Francii

Zdroje: ČTK