O kopilota havarovaného Airbusu A320 se zajímali Američané

- Aktuality autor: pal

Druhý pilot Airbusu A320, který se zřítil ve francouzských alpách, byl v hledáčku amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA). Vyšetřovatelé ale byli německou stranou ujištěni, že se Andreas Lubitz už vyléčil z depresí, a tak případ nakonec odložili. V sobotu o tom informoval americký deník The New York Times, který si na základě svobodného přístupu k informacím vyžádal dokumenty FAA. 

Andreas Lubitz v roce 2009

Andreas Lubitz v roce 2009,zdroj: AFP PHOTO / FOTO TEAM MUELLER "

Zpráva, kterou dostal k dispozici americký deník, potvrzuje podezření, že Lubitz svůj zdravotní stav několik let dovedně maskoval. Z depresí se léčil mezi lednem a říjnem 2009.

V té době také užíval escitalopram (známější pod názvem Cipralex) a mirtazapim. Oba léky mají vedlejší účinky. U escitalopramu se může objevit nespavost, závrať, pocení, únava a v několika málo případech i motorický neklid. Při užívání mirtazapimu hrozí ospalost, závratě, bolesti hlavy a ve vzácných případech mánie, zmatenost, noční můry a sebevražedné myšlenky.

Je možné, že některými z těchto vedlejších příznaků trpěl i Lubitz. 

Dnes už je jisté, co se odehrálo během havárie airbusu. Lubitz se zamkl v řídící kabině stroje a navedl letoun do vysokohorských výběžků francouzských alp. Na palubě zahynulo 149 lidí. 

Tagy: Spojené státy airbus A320 pád airbusu ve Francii

Zdroje: ČTK