Co znamená, když Švéd řekne slovo 'fika'?

- Magazín autor: pal

Angličané mají svůj čaj o páté, Francouzi svoji chvilku na víno a Švédové svoji fika, přestávku na kávu. Fika je v severské zemi tradicí, kterou si dopřejí všichni bez rozdílu věku. Pauzu na kávu Švédové využívají i v pracovních dnech místo pracovních schůzek.  

Ve Švédsku je fika tradicí, které se rádi podřídí i cizinci. Ilustrační foto

Ve Švédsku je fika tradicí, které se rádi podřídí i cizinci. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Ve Švédsku se malá černá káva pije při mnoha příležitostech, při snídani i po jídle. Švédové mají na svědomí jedno procento světové konzumace kávy a jsou jejími druhými největšími pijáky po Finech.

Přestávku zvanou fika rozhodně nelze vynechat. Je to posvátná chvíle, která nastává většinou uprostřed dopoledne a po obědě.

Bez kávy neudělá Švéd ani ránu

Ať je člověk sám nebo ve společnosti, doma nebo v kavárně, v přírodě nebo v kanceláři, "život bez fika je nepředstavitelný", píše se v publikaci Fika: The Art of the Swedish Coffee Break, kterou napsali Anna Bronesová a Johanna Kindvallová a která v dubnu vyšla ve Spojených státech.

Slovo fika se poprvé objevilo v roce 1913. Jeho původ je nejistý, ale Švédové shodně prohlašují, že jde o žargon vzniklý ze slova kaffe, jehož slabiky byly převráceny, a tak vzniklo nejprve feka a pak fika.

Švédština se u toho nezastavila a začala vytvářet odvozeniny: být fikasugen znamená mít chuť na fika; kávě podávané při fika se říká fik a zaměstnanci nějakého podniku se scházejí ve fikarum, aby si tu dopřáli svou kávovou přestávku.

Fika jako podniková tradice

Dvakrát denně, v půl desáté a v půl třetí, se zaměstnanci Švédské federace házené scházejí v kuchyni, kde čtvrt hodinky posedí s kávou a k ní něco malého zakousnou. Takový zvyk panuje téměř všude ve Švédsku, ve státních i v soukromých podnicích, i když někteří zaměstnavatelé dávají přednost dodržování fika jen jednou za týden.

"Umožňuje nám to promluvit si o všem a nemusíme tak svolávat mnoho schůzek," uvádí generální tajemník federace házené Christer Thelin.

"Podle zákona máme nárok na pětiminutovou přestávku každou hodinu. Spojíme ty pětiminutovky a dostaneme čtvrthodinku na fika. Tam si promluvíme o všem: nejen o práci, ale tak trochu i o životě," říká jeden ze zaměstnanců, Lasse Tjernberg.

Jak se s fikou vyrovnávají cizinci

Cizinci bývají často zaskočeni, když se s touto tradicí v úřadě setkají. "Když jsem tu poprvé pracovala, telefonovali mi pět minut před přestávkou, abych na ni nezapomněla. Myslím, že je to trochu přehnané," vzpomíná Francouzka Audrey Lebiodová.

"Fika mate lidi přicházející z jiných kultur, přitahuje jejich zvědavost, nevědí, jak reagovat," konstatuje Sergio Guimaraes, mluvčí Švédského institutu propagujícího Švédsko v zahraničí.

V posledních letech se rituál fika rozšířil mimo zemi. "Švédsko je dnes v módě," usmívá se Anna Bronesová. Švédové nebo milovníci Švédska, kteří využili této tendence, si otevřeli kavárny fika od New Yorku přes Singapur, Kanadu, Austrálii po Velkou Británii.

"O švédskou kuchyni je ve světě zvýšený zájem," ujišťuje Guimaraes. Kromě toho mají sladkosti ve Švédsku zvláštní postavení. "Jsme jednou z mála zemí, kde se celý den jedí koláče nebo sladké pečivo, ať už to jsou oplatky nebo skořicové šneky," dodává.

 

 

 

 

Tagy: Švédsko zahraničí zivotni styl káva pracovní podmínky

Zdroje: ČTK