Schulz jako odvetu zakázal ruským diplomatům vstup na půdu EP

- Aktuality autor: pal

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz ve středu vydal nařízení, podle nějž do budov EU nesmí vstoupit ruští diplomaté, ale pouze ruský velvyslanec u EU Vladimir Čižov. Schulz tak reaguje na ruský seznam nežádoucích osob, na kterém se objevuje i řada evropských politiků. 

Schulz svým nařízením reagoval na ruský seznam nežádoucích osob

Schulz svým nařízením reagoval na ruský seznam nežádoucích osob,zdroj: Profimedia.cz

Zákaz se, až na onu výjimku pro velvyslance a jednoho dalšího člověka, týká všech ruských diplomatů v Bruselu, kteří mají v současnosti stálý přístup do europarlamentu. Příslušná povolení má v současné době deset diplomatů, osm tedy bude zákazem postiženo. Restrikce ze strany EP podle Schulze potrvají tak dlouho, dokud Kreml "černou listinu" nezruší.

Schulz své rozhodnutí zveřejnil po schůzce s Čižovem, kterému řekl, že ruská strana nedokázala své rozhodnutí o zákazu vstupu pro 89 lidí v souladu s mezinárodním právem transparentně zdůvodnit. Postižení nemají podle šéfa europarlamentu možnost se proti rozhodnutí bránit a odvolat se.

Moskva uvedla, že seznam je odpovědí na sankce, které osmadvacítka uvalila na některé ruské představitele v souvislosti s krizí na Ukrajině.

Tagy: Rusko zahraničí Evropská unie mezinárodní vztahy evropská politika Rusko vs EU

Zdroje: ČTK