EU zveřejnila seznam nežádoucích osob, aby nás zdiskreditovala, tvrdí Rusko

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 31. 5. 2015 18:02) - Aktuality autor: pal

Moskva údajně předala Bruselu seznam nežádoucích osob, které nesmí na ruské území, jako projev dobré vůle. To, že EU seznam zveřejnila, Rusko chápe jako snahu o politické divadlo. Putinova „černá listina“ nežádoucích osob, mezi kterými jsou i čtyři čeští politici, je prý odpovědí na sankce, které EU zavedla vůči Rusku. V neděli to řekl vysoce postavený ruský diplomat. Vysvětlení seznamu žádají po Sergeji Lavrovovi žádají i někteří ruští, opoziční poslanci. 

Ilustrační snímek: Vztahy mezi EU a Ruskem se díky seznamu nežádoucích osob znovu ochlazují.

Ilustrační snímek: Vztahy mezi EU a Ruskem se díky seznamu nežádoucích osob znovu ochlazují.,zdroj: ThinkStock

Seznam byl předán našim evropským partnerům jako výraz důvěry a jeho zveřejnění může přitížit svědomí dotčených stran," řekl zmíněný představitel ruské diplomacie. "Jedna věc ale není jasná. Chtěli naši evropští kolegové seznam kvůli tomu, aby zmírnili potíže možných 'nechtěných osob', nebo aby zinscenovali další politickou show?" dodal diplomat.

Na černé listině, která nebyla oficiálně publikována, ale zveřejnila ji finská televize YLE, jsou i čtyři Češi. Diplomacie Evropské unie v sobotu označila výběr představitelů, kterým byl vstup do Ruska odepřen, za svévolný a neopodstatněný. Brusel vyzval Moskvu, aby upřesnila kritéria, která pro výběr osob použila. Obdobně se vyjádřily i členské země EU.

Diplomat citovaný agenturou TASS nechtěl vznik seznamu nijak komentovat, uvedl jen, že jde o "odpověď na sankční kampaň, kterou ve vztahu k Rusku vedou některé státy Evropské unie v čele s Německem".

"Chceme se zdržet komentářů ke jménům lidí, kterým byl vstup do Ruské federace zakázán, ačkoli se ta jména objevila v některých médiích," řekl ruský diplomat. "Zároveň potvrzujeme, že obdobný seznam byl předán našim evropským partnerům."

O vysvětlení "černého seznamu" žádají i ruští poslanci 

Dmitrij Gudkov v neděli vznesl oficiální dotaz na seznam zakázaných osob. Podle Gudkova by měl ministr Lavrov potvrdit jména dotčených osob. Ruské ministerstvo zahraničí ale reagovalo dotazem, zda zákonodárce postupoval obdobně, když vlastní černé listiny se jmény ruských činitelů sestavovali Evropané.

Gudkov, který je podle serveru listu The Moscow Times v ruském parlamentu jedním z hrstky hlasů vystupujících proti Kremlu, dnes Lavrova požádal, aby jména figurující na seznamu potvrdil a předložil vysvětlení, proč byla na seznam zařazena. Na Gudkovův dotaz reagovala mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

"Byl také tak aktivní, když země EU sestavily vlastní černé listiny? A psal podobně kritické, nebo snad objektivní dopisy představitelům zemí EU s žádostí, aby přestali sestavovat seznamy se zákazem pro ruské občany?," řekla mluvčí ruské diplomacie v rozhlasovém vysílání. "Pravděpodobně ano, ale z nějakého důvodu o tom nikdo neví," řekla.

Tagy: Rusko EU zahraničí protiruské sankce

Zdroje: ČTK