Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Rychle nakoupit ruskou naftu, než ji kvůli embargu budeme kupovat za draho z Číny

Rychle nakoupit ruskou naftu, než ji kvůli embargu budeme kupovat za draho z Číny
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Evropští obchodníci výrazně zvýšili nákupy ruské nafty před blížícím se začátkem platnosti embarga na dovoz ropných produktů z Ruska. Očekává se, že embargo, které vstoupí v platnost 5. února, povede k omezení dodávek, překreslí globální přepravní trasy a zesílí cenové výkyvy. Evropa doufá, že předpokládané výpadky v dodávkách ruské nafty bude kompenzovat dodávkami nafty z Číny. Část této nafty ale bude vyrobena z ruské ropy., píše agentura Reuters.

Podle analytika Marka Williamse z poradenské společnosti Wood Mackenzie by vývoz nafty z Číny mohl v letošním prvním pololetí činit 400 000 až 600 000 barelů denně. „Bez čínského vývozu je nepravděpodobné, že by Evropa dokázala nahradit ztrátu půl milionu barelů ruské nafty denně v důsledku embarga,“ uvedli analytici společnosti Energy Aspects.

Podle analytické společnosti Vortex se dovoz nafty z Ruska do Evropy tento měsíc zatím pohybuje kolem 770 000 barelů denně, což je nejvíce od loňského března. „Evropští odběratelé se před začátkem platnosti embarga snaží dovézt co nejvíce,“ uvedl analytik trhu s ropou Rohit Rathod z firmy Vortexa. Podle údajů nizozemské poradenské společnosti Insights Global se zásoby nafty v Evropě v týdnu do 12. ledna vyšplhaly na nejvyšší úroveň od října 2021.

Rusko bylo dlouhá léta hlavním dodavatelem nafty do Evropy. Produkce evropských rafinerií není dostatečná k pokrytí poptávky ze strany velkého množství naftových automobilů provozovaných v Evropě. Loni se Rusko podle údajů společnosti Refinitiv podílelo na dovozu nafty do Evropy téměř polovinou, přestože se evropské země i podniky snažily omezovat obchodní vztahy s Ruskem v reakci na jeho útok na Ukrajinu.

Společnost Wood Mackenzie předpokládá, že průměrný rozdíl mezi cenou nafty a ropy v letošním prvním pololetí dosáhne 38 dolarů za barel. Byl by tak více než dvojnásobný ve srovnání s průměrem z předchozích pěti let. „Ceny nafty se budou držet na vysokých úrovních kvůli složité logistice a přepravním nákladům,“ uvedl analytik Rob Turner ze společnosti PwC UK.

V posledních měsících byly některé z největších světových tankerů s kapacitou dva miliony barelů najaty k přepravě nafty do Evropy z Asie a Blízkého východu. Zatímco dodávky z Ruska do severozápadní Evropy obvykle trvají týden, u dodávek z Asie a Blízkého východu je to až osm týdnů. To znamená výrazně vyšší náklady na dopravu.

Analytik Matt Wright ze společnosti Kpler předpokládá, že poptávka po tankerech pro přepravu ropných produktů se v letošním roce v důsledku delších tras zvýší o více než sedm procent ve srovnání s loňským třetím čtvrtletím.

Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu loni vzrostly o 28 procent

Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu se v loňském roce zvýšily o 28 procent, respektive o 2,5 bilionu rublů (zhruba 810 miliard Kč). Na zasedání vlády to dnes řekl ruský vicepremiér Alexandr Novak. Řekl také, že těžba ropy v Rusku se loni zvýšila o dvě procenta na 535 milionů tun, zatímco export se zvýšil o sedm procent. Rusko loni podle Novaka dodalo 15,5 miliardy krychlových metrů zemního plynu potrubím Síla Sibiře do Číny. Předloni tyto dodávky činily zhruba 10,5 miliardy krychlových metrů.

Ruský prezident Vladimir Putin už koncem prosince uvedl, že Rusko se stalo pro Čínu druhým největším dodavatelem plynu prostřednictvím plynovodů a čtvrtým největším dodavatelem zkapalněného zemního plynu (LNG).

Rusko se zvyšováním dodávek plynu do Číny snaží kompenzovat pokles exportu do Evropy, který nastal po ruské invazi na Ukrajinu. Agentura Reuters už dříve se odvoláním na údaje ruské plynárenské společnosti Gazprom a vlastní výpočty uvedla, že ruský vývoz plynu do Evropy prostřednictvím plynovodů se vloni propadl na postsovětské minimum.

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se loni v srpnu kvůli omezování dodávek z Ruska dostala až do blízkosti 350 eur (zhruba 8400 Kč) za megawatthodinu (MWh). Od té doby již ale výrazně klesla a nyní se pohybuje v blízkosti 60 eur (zhruba 1440 Kč) za MWh.

Začátkem prosince skupina ekonomicky vyspělých zemí G7, Austrálie a Evropská unie zavedly cenový strop 60 dolarů za barel ruské ropy. Stalo se tak současně s krokem EU a Británie, které zavedly zákaz dovozu ruské ropy po moři. Výjimku má ropovod Družba, který zásobuje ropou vnitrozemské státy EU včetně České republiky.

Středisko pro výzkum energií a čistého vzduchu (CREA) minulý týden odhadlo, že Moskva kvůli embargu na ruskou ropu v prosinci přicházela zhruba o 160 milionů eur (téměř čtyři miliardy Kč) denně. Rusko však podle CREA na vývozu fosilních paliv stále vydělává odhadem 640 milionů eur (přes 15 miliard Kč) denně.

Zdroje: