Ryby vyhánějí ptáky z Českého lesa

Vodní ptactvo Českého lesa zažívá těžké časy. Vyhánějí ho ryby. Ale srandy stranou, situace je vážná. Počet vodních ptáků v Českém lese klesá od přelomu 70. a 80. let minulého století a nejde to zastavit.
Z dříve běžných vodních ptáků výrazně klesly počty kachny divoké, velký úbytek je sledován u poláka velkého a poláka chocholačky, mizí lyska černá, lžičák pestrý, čírka obecná i modrá a další. Pokles způsobily nejen radikální úpravy rybníků, ale zejména intenzivní chov ryb, které v rybnících berou potravu ptákům, jak upřesnil zoolog tachovského muzea Pavel Řepa.
"Způsob hospodaření na rybnících nedává ptákům možnost se tam nakrmit, protože kapři a další chované ryby vodu vyžerou tak, že ptáci už tam nic nemají. U obyčejných vodních ptáků, kterých byly vždy plné rybníky, je situace kritická, narazili na ekonomické zájmy člověka," uvedl.
V Českém lese i jeho podhůří jsou podle Řepy slušné rybniční oblasti. "V tachovské brázdě je 50 až 60 rybníků větších než pět hektarů, jež mají význam právě pro vodní ptactvo. Z těch máme sedm ve dvou rezervacích, z nich tři máme ve vlastnictví státu a spravuje je ochrana přírody, čili jen tam můžeme říci, že tady se bude 'dělat' tolik a tolik kapra. To je vše, co jsme schopni ovlivnit," uvedl zoolog, který od roku 1975 souvisle sleduje téměř 40 největších rybníků oblasti.
Ptáci mizí už desítky let
Právě na přelomu 70. a 80. let začali vodní ptáci mizet, příčinou byly úpravy rybníků. Tehdy se těžkou mechanizací vyhrnovaly břehy, odstraňovalo rákosí, mělčiny, odvodňovaly se louky na březích, zapojovaly se do orné půdy. Přestože se po roce 1989 tlak snížil a prostředí se zlepšilo, vodních ptáků nepřibylo. Důvodem je podle Řepy "přesazování vodních ploch vysokou rybí obsádkou". Zlepšit situaci může jen změna přístupu, tedy snížení intenzity hospodaření.
Z vodních ptáků tak v Českém lese zatím relativně přežívá jen potápka velká, dříve běžný druh. "Je to tím, že nežere drobnou červí vodní faunu, ale chytá rybky, proto není tak potravně zasažena," uvedl Řepa. Zmínil i kopřivku obecnou, druh kachny, které se dramatický propad zatím také vyhnul.
Ornitologové nezaznamenávají ale jen negativní trendy, některé druhy na sledovaném území v poslední době naopak přibývají. Mezi nimi i vzácné, které se tam nikdy nevyskytovaly, jako orel mořský nebo jeřáb popelavý.
"To přibývání jde do všech možných skupin. Například neuvěřitelně narostla pěnice černohlavá, rostou i některé druhy sov a další," dodal Řepa, který chystá na podzim v muzeu výstavu, která se zaměří na mizející i objevující se ptáky v Českém lese.