Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

Resort spravedlnosti platí přes sedm milionů měsíčně za IT služby jediné firmě. Navzdory kritice auditu

Resort spravedlnosti platí přes sedm milionů měsíčně za IT služby jediné firmě. Navzdory kritice auditu
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán | zdroj: Profimedia

Suma je vyplácena podle smlouvy staré šest let, uzavřené bez soutěže na dobu neurčitou. Podpisem ji stvrdil náměstek vyhozený kvůli podezřelým zakázkám, píše Eliška Hradilková Bártová na webu Hlídací pes. 

Každý měsíc posílá ministerstvo spravedlnosti částku přesahující 7,2 milionu korun za "údržbu a správu IS" společnosti CCA Group. Jde o jednu z nejvyšších plateb, které z resortu odcházejí, pravidelně už šestým rokem.

Fakticky ale daná společnost inkasuje od resortu v průměru ještě vyšší částku – kolem 10 milionů korun měsíčně. Firma totiž ještě nad rámec měsíčního paušálu účtuje ministerstvu například řešení havárií systému nebo podporu licencí.

Milionové částky jsou vypláceny na základě smlouvy z roku 2010, která nahrazuje kontrakt z roku 2002. Nová smlouva byla uzavřena bez veřejné soutěže – v rámci Jednacího řízení bez uveřejnění (JŘBU), a to na dobu neurčitou. Vyplývá to ze zjištění HlídacíPes.org.

Pod kontraktem je podepsán tehdejší náměstek ministryně Jaroslav Gacka, jenž byl posléze z resortu vyhozen kvůli pochybným soutěžím a uzavírání smluv.

Neexistující dokumenty

Podle ředitele a zakladatele společnosti CCA Group Jiřího Lacigy je ale vše v pořádku. "Částka je včetně DPH. Vzhledem k rozsahu je adekvátní, pokrývá údržbu 22 systémů," uvedl Laciga ve stručné reakci. "Smlouva na údržbu a správu byla uzavřena jako součást vývoje systému zcela transparentní veřejnou soutěží daleko dříve. Pan Gacka podepsal pouze její aktualizaci."

Společnost CCA Group dodává služby ministerstvu již od roku 1998. Podle vyjádření ministerstva spravedlnosti ale teprve na základě kontraktu z roku 2010 je firmě paušálně vyplácena suma přes sedm milionů korun měsíčně, plus další miliony za ostatní služby.

Zmiňovanou zakázku na správu informačních systémů resortu kritizoval před dvěma lety také audit ministerstva financí, který kontroloval smlouvy na šesti ministerstvech.

V případě kontraktu se společností CCA Group auditoři zjistili, že většina dokumentů k 357 milionům korun vyplaceným této firmě v období let 2011 až 2013 není dohledatelná. Doklady se podařilo najít pouze k proplaceným 69 milionům korun.

Kromě tohoto faktu poukázali auditoři také na skutečnost, že cena služeb v IT se v posledních letech výrazně snížila a není možné vycházet z cen stanovených před šesti či více lety.

Ministerstvo spravedlnosti se nyní podle informací HlídacíPes.org rozhodlo situaci řešit a hledá způsob, jak se z historické smlouvy vymanit.

Za 10 let přes miliardu

Soukromá firma CCA Group spravuje v rámci resortu spravedlnosti řadu systémů, například pro soudy či státní zastupitelství.

CCA-Group-sumy zdroj: Ministerstvo financí ČR

Z dostupných údajů lze vyčíst, že v rozmezí uplynulých 10 let vyplatilo ministerstvo spravedlnosti za služby této společnosti přes jednu miliardu korun.

Zda jsou ceny za služby adekvátní, či nikoliv, nelze vzhledem k rozsahu a specifičnosti služeb jednoznačně určit. Nicméně je jasné, že ceny na IT trhu poklesly.

Zároveň ministerstvo spravedlnosti není spokojeno s tím, že musí vyplácet tak vysoké sumy na základě smlouvy, která nevzešla z transparentní veřejné soutěže – tudíž resort ani nemohl zjistit, zda by byl schopen někdo dané služby poskytovat levněji, či nikoliv.

"Smlouva se společností CCA Group byla uzavřena v období předchozího vedení resortu a Ministerstvo spravedlnosti ji nyní musí dodržovat, ať chce nebo ne," uvedla pro HlídacíPes.org mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová. "Aktuálně se ale touto smlouvou zabýváme."

Ministerstvo v klinči

Podle resortu je problém v tom, že smlouva byla uzavřena bez soutěže a následný kontrakt se vztahuje ke správě informačních systémů, které jsou všechny ve vlastnictví zmíněného dodavatele.

Oblast IT je specifická právě tím, že často dochází k tzv. situaci „vendor lock-in,“ kdy se objednavatel služby stane závislým na produktech a službách jediného dodavatele, jenž například drží autorská práva ke klíčovému produktu, nebo se jedná o jím vytvořený systém.

"Jediným východiskem z takové situace je vytvoření zcela nového informačního systému (resp. informačních systémů) a migrace všech stávajících dat, která jsou ve vlastnictví Ministerstva spravedlnosti," nastiňuje možné řešení mluvčí resortu Schejbalová. "Pracujeme na analýze toho, jak nový informační systém spustit."

V tuto chvíli je podle ministerstva nasazena technologická platforma, probíhá intenzivní analýza u tří ze systémů – pro státní zástupce, insolvenční rejstřík a centrum justice. A začínají analytické práce na systému pro soudy.

Ředitel společnosti Laciga ale podle svých slov o žádné snaze ministerstva vymanit se z kontraktu s CCA Group neví. "O tom nás ministerstvo spravedlnosti neinformovalo," uvedl pouze.

Zda se resort spravedlnosti může z podmínek stanovenými před řadou let vymanit, není zatím jasné. "Jedná se o proces dlouhodobějšího charakteru," konstatuje mluvčí Schejbalová.

Milionové přebytky

Společnost CCA Group se na trhu IT služeb pro správu dokumentů pohybuje od roku 1991. Jedním ze zakladatelem je již zmíněný Jiří Laciga, jenž je v současné době generálním ředitelem a zastává post předsedy představenstva.

Firma podle poslední dohledatelné závěrky vykázala tržby téměř 140 milionů korun a zisk přes milion korun.

Loni v prosinci pak firma přistoupila ke snížení základního kapitálu o 16,8 milionu korun kvůli přebytku provozního kapitálu. Částka bude rozdělena mezi akcionáře za zpětvzetí akcií. Jména vlastníků však nejsou z otevřených zdrojů dohledatelná, v minulosti se k vlastnictví hlásil právě Laciga.

Eliška Hradilková Bártová pro Ústav nezávislé žurnalistiky

Zdroje: