Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Komentář: Václav Klaus mladší jako restaurátor české pravice

Komentář: Václav Klaus mladší jako restaurátor české pravice
Václav Klaus se synem | zdroj: Profimedia

Před volbami do Poslanecké sněmovny je na pravici rušno. Stále větší ambice má i Václav Klaus mladší v ODS. Nově založil think-tank a usiluje o dobré místo na pražské kandidátce pro sněmovní volby. Může se stát lídrem obrozené pravice?

Bývalý ředitel soukromého gymnázia PORG Václav Klaus mladší založil think-tank Centrum pro občanské svobody. Institut, který má spolupracovat například s ODS, se bude věnovat tématům, jako jsou nízké daně, výdaje státního rozpočtu či reforma školství. Podle Klause by mělo jít o trochu nátlakovější organizaci.

Její působení by nebylo jen akademické. Nesoustředila by se pouze na pořádání konferencí a vydávání sborníků, ale slovy Václava Klause mladšího by působila virálovějším stylem. Syn někdejšího premiéra a prezidenta by také rád se svým institutem trumfl Knihovnu Václava Havla, která má podle něj zatím největší dopad z hlediska citací a lajků na Facebooku.

Václav Klaus mladší se také už dříve nechal slyšet, že by chtěl letos za ODS kandidovat ve volbách do Poslanecké sněmovny. Členem Občanské demokratické strany se stal v roce 2002, ale o šest let později z ní odešel, aby se do ní opět začátkem loňského roku vrátil. V současné době je jejím expertem pro oblast školství.

Každý týden publikuje na serveru Novinky.cz své komentáře, ve kterých kritizuje přibývající administrativu, státní byrokracii, nedostatky českého školství, politické elity či neziskové organizace. Kromě toho také formuluje své představy o občanských svobodách a společnosti jako takové a hovoří o nutnosti návratu ke zdravému rozumu a přirozenému řádu věcí.

Není bez zajímavosti, že právě Václava Klause mladšího v rozhovoru pro DVTV uvedl bývalý ministr financí za ODS Vlastimil Tlustý jako možného perspektivního vůdce obrozené pravice. Bývalý ministr financí tvrdí, že pravicový volič je opuštěný, ODS, TOP 09 a hnutí ANO se od pravice buď odklonily, nebo pravicovými nikdy nebyly, proto dříve či později přijde někdo, kdo voliče na pravici osloví. Václav Klaus mladší podle Tlustého čeká na to, zda z něj ODS udělá lídra, který může sjednocovat pravici.

Přetlačovaná o pravicového voliče 

Jak se ale blíží volby do sněmovny, začíná být na pravici rušno. Před časem vznikli Realisté Petra Robejška. Byla obnovena i Občanská demokratická aliance (ODA), kterou by rád vrátil na politické výsluní miliardář Pavel Sehnal vlastnící skupinu SPGroup. Kromě toho zde máme i Soukromníky, za nimiž stojí senátor a majitel skupiny SYNOT Ivo Valenta, či Svobodné.

Nelze vyloučit ani to, že některé pravicové voliče osloví také Piráti spolupracující právě s Vlastimilem Tlustým. O strany ucházející se o pravicové voliče tedy nakonec nebude nouze, přitom ani TOP 09 a hnutí ANO se jich zřejmě nebudou chtít jen tak vzdát, ačkoli se zdá, že dnes už primárně cílí jinam.  

Ze všech uvedených značek je ODS tou, která v českém prostředí nejpevněji zakotvila a ze které, přestože byla částečně zdiskreditována, nemusí být zase tak obtížné udělat znovu silnou pravicovou stranu. Václav Klaus ml. má zjevně ambici se o to pokusit. Zatím není jasné, jestli se mu to může podařit, ani zda vůbec dostane tu možnost. V první řadě musí přesvědčit své spolustraníky, aby ho umístili co nejvýše na pražskou kandidátu ve sněmovních volbách.

Prozatím si nepočíná vůbec špatně, byť je na úplném začátku, ale jeho snaha besedovat s občany, psaní jasných a srozumitelných komentářů, v nichž se to jen hemží příklady konkrétních opatření, která mu připadají zbytečná a zatěžující, a nakonec i založení Centra pro občanské svobody svědčí o tom, že to myslí vážně a krok za krokem spěje k tomu, aby se o restauraci pravice pokusil.

Není náhoda, že klade velký důraz na to, aby jeho institut vyvíjel činnost navenek, na sociálních sítích a zasáhl co nejvíce lidí. Snadno si lze domyslet, že cílem think-tanku bude vytvářet oporu Klausovým politickým snahám, a to jak v ODS, tak mimo ni. Ve skutečnosti může jít o jakési ideové beranidlo, díky kterému bude Václav Klaus mladší nezávisle na Občanské demokratické straně působit na veřejnost a skrze tento společenský dopad a vliv si následně zároveň upevňovat svoji pozici v ODS.

Podcenit nelze ani obyčejnou symboliku toho, že by mohlo jít o návrat Václava Klause do čela ODS. Jistě, syna, nikoli otce, ovšem i to stačí k upoutání pozornosti a vzbuzení velkých očekávání. Zároveň je třeba přesvědčit voliče prací, což Václav Klaus mladší už dělá a jede na plné obrátky.

Klausova vize? Uchovat starý svět 

Hlavní je však vize, se kterou přichází. V jednom ze svých textů napsal: "Stará pravice a levice mají dnes společný zájem – zachovat svět alespoň částečně v přirozené a srozumitelné podobě. Žijeme v době tekutých písků, které povalují někdejší jistoty." Vypadá to, jako by Václav Klaus mladší chtěl uchovat starý svět, který funguje na osvědčených základech. Nelíbí se mu nástup "nové levice". Neomarxisty, jak její zástupce označuje, vidí v politických stranách napříč stranickým spektrem.  

Zákaz kouření v hospodách, právo homosexuálů adoptovat děti, neochota občanů se zbraní v ruce bránit svou vlast a její hranice, vstup státu do rodinné výchovy, toalety pro transgender osoby, "rozklad národních států ve prospěch rajské nadnárodní říše", "klimatologické pavědecké hovadiny" či "hysterická ochrana všech možných, často bizarních, minorit", to vše jsou podle Klause útoky, před kterými je třeba svět chránit, aby zvítězil zdravý rozum a přirozený řád.

Václav Klaus mladší se může stát někým, kdo osloví právě ty občany, kteří tímto vývojem znejistěli a kteří by nejraději, aby svět fungoval předvídatelně a oni se nemuseli přizpůsobovat změnám, které vtrhávají do jejich života. Svými komentáři na Novinkách Klaus junior potvrzuje, že má schopnost pojmenovat problémy, na kterých se s ním mnoho lidí shodne. Často tak ale činí s jízlivostí a urputností, která nepřipouští, že by věc mohla být i složitější a na druhé straně mohl být také díl pravdy.

Budoucí předseda ODS?  

Může být ODS úspěšná, pokud vsadí na Václava Klause? Tato strana dnes v první řadě potřebuje někoho, kdo dokáže zaujmout a jednoduše a ostře formulovat teze, jež voliči přijmou za své, a zároveň, kdo přiměje stranu k tomu, aby se těchto tezí rovněž držela i po volbách.

Pokud dá ODS Klausovi šanci, pokusí se o to už letos na její pražské kandidátce. Jestliže uspěje a ODS získá lepší než očekávatelný výsledek, Klausovi se jistě otevře perspektiva dalšího působení ve stranických strukturách a dříve či později zřejmě bude kandidovat i na post předsedy.

Výhodou ODS je, že i přes minulé kauzy, které ji významně poškodily, má stále určitý okruh voličů, na němž může stavět. Také má regionální strukturu a mnohaleté zkušenosti z kampaní i parlamentní politiky. Při troše štěstí a šikovnosti na sebe také může výhledově nabalit menší subjekty typu Soukromníků či Svobodných a z konkurentů učinit spojence.

U dalších pak straně nezbude nic jiného, než se vůči nim vymezit a přesvědčit, proč by právě ona měla být pilířem obnovené pravice u nás. Pokud se tohoto úkolu chopí Václav Klaus mladší, bude zajímavé sledovat, zda se mu podaří stát se jejím lídrem.

Zdroje:
Vlastní