Rekordní přebytek půjde na umoření státního dluhu, slibuje Sobotkův kabinet

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Vláda v pondělí schválila zprávu o hospodaření státu v loňském roce. Přebytek 62 miliard korun půjde na umoření státního dluhu, jak oznámila ministryně školství Kateřina Valachová oznámila. Doprovodné usnesení umožní letos financovat některé projekty, zřejmě do deseti miliard korun. 

Babiš a Sobotka na schůzi kabinetu

Babiš a Sobotka na schůzi kabinetu,zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

"Umořil se státní dluh, je tam doprovodné usnesení o navyšování investic, jak navrhl předseda vlády Bohuslav Sobotka," řekla ministryně Valachová novinářům v průběhu jednání kabinetu.

Zprávu o hospodaření státu, jejíž součástí je rozvaha o přebytku, musí kabinet předložit Sněmovně do konce týdne. Mluvčí kabinetu Martin Ayrer dodal, že v letošním rozpočtu se budou hledat možnosti pro posílení investic.

"Ministři a ministryně mají do 9. května předsedovi vlády a prvnímu vicepremiérovi poslat návrhy na posílení investic vlády v rámci stávajícího investičního programu. Ministr financí do 31. května předloží vládě návrh na restrukturalizaci výdajů státního rozpočtu s cílem posílit investice státního rozpočtu," uvedl Ayrer.

Podle Valachové se kabinet dohodl, že na investice vyčlení zhruba deset miliard korun, konkrétní částku zatím ale nestanovil. Peníze mají směřovat například na opravy škol a nemocnic.

Ministerstvo financí přitom podle ministra financí Andreje Babiše podpoří pouze investice připravené k okamžitému zahájení.  Dodal, že pokud ministerstva, která budou investovat, neprokážou čerpání peněz do 15. září, ministerstvo by jim mělo snížit výdaje pro rozpočet na příští rok.

Ekonom Komerční banky Marek Dřímal upozornil na to, že půjde pravděpodobně jen o účetní operace. "Státní dluh se totiž už loni snížil, a to o téměř 60 miliard korun. Velká většina z onoho přebytku už tedy na splátky dluhu padla. Ministerstvo financí prostě vydalo o 60 miliard dluhopisů méně, než jich bylo loni splatných," uvedl.

Pokud by podle něj vláda chtěla účetně použít loňský přebytek na investice, musela by si tyto peníze opět půjčit anebo je pokrýt daňovými či jinými příjmy. "Reálně se totiž tyto peníze už nikde nevyskytují, protože 60 miliard korun bylo loni použito na splátky starých dluhopisů," dodal.

Přebytek státního rozpočtu ke konci letošního března stoupl na 4,7 miliardy z únorových 3,7 miliardy korun. Loni ke konci března byl rozpočet v přebytku 43,6 miliardy korun, který do konce roku vystoupal na rekordních 62 miliard. Důvodem výrazného meziročního poklesu je podle ministerstva financí menší množství peněz přijatých z EU. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun.

Do roku 2020 mají být finance v přebytku 

Z rozpočtové strategie a konvergenčního programu, které dnes schválila vláda také vyplývá, že do roku 2020 by měly být veřejné finance v přebytku. Na tiskové konferenci o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Výdaje rozpočtu a státních fondů by měly být příští rok maximálně 1,394 bilionu korun. V roce 2019 by podle rozpočtové strategie měly být maximální výdaje 1,426 bilionu korun a o rok později 1,455 bilionu Kč.

Dokument Rozpočtová strategie sektoru veřejných institucí je připraven podle zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti, který byl schválen letos. Nový zákon vychází z požadavků EU, podle kterých se stanovení výdajových rámců řídí novým pravidlem založeným mimo jiné na obezřetném nastavení vládní rozpočtové politiky. Podle starých pravidel loni sněmovna schválila výdajové rámce pro rok 2018 1,274 bilionu korun a v roce 2019 1,299 bilionu korun.

Navržené částky podle materiálu mohou být během přípravy státního rozpočtu, rozpočtů státních fondů a jejich střednědobých výhledů změněny pouze v případě odlišné makroekonomické prognózy nebo prognózy celkových příjmů. Dokument v následujících letech počítá s růstem ekonomiky kolem 2,4 procenta ročně.

Vláda schválila i Konvergenční program. Je základním dokumentem země pro přijetí eura a popisuje rozpočtovou strategii vlády a plánovaný vývoj veřejných financí v následujících letech. Do Bruselu jej vláda musí poslat do konce dubna.

Podle programu by měly zůstat veřejné finance i v dalších letech v přebytku. Letos by měl přebytek veřejných financí klesnout na 0,4 procenta HDP, v roce 2018 na 0,3 procenta HDP a v letech 2019 a 2020 stoupnout na zhruba 0,5 procenta HDP.

Konvergenční program počítá příští rok se schodkem státního rozpočtu 50 miliard korun, v roce 2019 30 miliard korun a v roce 2020 s vyrovnaným rozpočtem. 

Tagy: Česko domácí státní rozpočet státní dluh Sobotkova vláda Sobotkův kabinet česká ekonomika úřady a státní správa veřejné finance

Zdroje: ČTK