Dnes je čtvrtek 21. listopadu 2024., Svátek má Albert
Počasí dnes 2°C Občasné sněžení

Radní Foltán dál požaduje peníze navíc. Odmítl proto schválit rozpočet ČTK na rok 2019

Radní Foltán dál požaduje peníze navíc. Odmítl proto schválit rozpočet ČTK na rok 2019
Pavel Foltán | zdroj: Facebook: Pavel Foltán

Radní České tiskové kanceláře Pavel Foltán, zvolený za hnutí ANO, vytrvale požaduje, aby mu ČTK proplácela náklady za jeho cesty z Brna do Prahy, ale i náklady na mobilní telefon, internetové připojení a parkovací kartu pro Prahu 1. I když členové Rady ČTK na nic takového ze zákona nárok nemají, píše Robert Břešťan na webu Hlídací pes. 

Přesto byl pro Foltána fakt, že vedle odměny za práci v radě nedostává další náhrady, důvodem, proč hlasoval proti schválení rozpočtu Rady ČTK na rok 2019.

Dokládá to zápis z jednání i osobní vysvětlení radního, proč proti chválení rozpočtu hlasoval: "Podklady k dotčené problematice ani rozpočet nepočítá s náhradami v souvislosti s výkonem funkce člena Rady, tj. cestovní náhrady, telekomunikační služby – telefon, internet, atd.," vysvětlil své odmítavé stanovisko Foltán.

Při schvalování rozpočtu hlasovalo v sedmičlenné radě pět členů rady pro, proti byl právě jen Pavel Foltán (sedmý člen rady, Vladimír Cisár, byl nepřítomen).

Odměna radního stačí

Požadavek na proplácení cestovného vznesl Foltán už po svém nástupu do funkce radního ČTK vloni v březnu a poté jej několikrát zopakoval.

"Nikdo jiný z radních v minulosti tento nárok neuplatňoval a zákon o ČTK tuto situaci výslovně neupravuje. Navíc si myslím, že za jedno zasedání měsíčně jsme všichni placeni velice slušně," řekl už dříve pro HlídacíPes.org předseda Rady ČTK Miroslav Augustin (nominovaný podobně jako Foltán hnutím ANO).

Zákonem stanovená odměna za práci řadového člena Rady ČTK je 15 tisíc korun hrubého (místopředseda má 18,5 tisíce a předseda 22 tisíc Kč). Jednání rady se koná jednou měsíčně a bývá obvykle dvouhodinové.

Ve svém vyjádření k hlasování o rozpočtu radní Foltán píše i to, že "ředitel ČTK při jednání Radě sdělil, že ČTK bude náhrady členům Rady vyplácet, avšak doposud se tak neděje a ani rozpočet na rok 2019 s tím nepočítá".

"Proto jsem byl nucen hlasovat proti návrhu dotčeného usnesení a dát i toto své rozdílné stanovisko," konstatuje Foltán. Na doplňující dotazy HlídacíPes.org k svému postoji Foltán nereagoval.

Ředitel ČTK Jiří Majstr se na dotaz HlídacíPes.org proti tvrzení radního Foltána ohradil: "Nebyl jsem přítomen žádnému jednání Rady ČTK, kde by byly vzneseny nároky na úhradu telekomunikačních služeb pro členy Rady."

Zápisy z jednání Rady ČTK ukazují, že Rada o tom nejednala ani v nepřítomnosti generálního ředitele.

Majstr naopak upozorňuje, že o cestovních náhradách Rada ČTK jednala vloni 12. července a rozhodla, že téma není v její působnosti.

Není to pracovní poměr 

Radní se dokonce kvůli náhradám obrátili vloni v červnu na Kancelář Poslanecké sněmovny, konkrétně na její legislativní odbor. Ten se však omezil na konstatování, že Poslanecké sněmovně nepřísluší podávat výklady právních předpisů.

Radní v pátrání po tom, zda ČTK může náhrady proplácet, pokračovali na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Dozvěděli se, že na náhrady nárok nemají.

"Vzhledem k tomu, že v zákoně není uvedeno, že by tato funkce byla vykonávána v pracovním poměru, ani že by se na právní vztahy členů Rady měla použít ustanovení zákoníku práce, tak podle našeho názoru nelze v případě členů Rady použít ustanovení části sedmé zákoníku práce o poskytování náhrady výdajů v souvislosti s výkonem práce," tlumočila reakci ministerstva mluvčí Barbara Hanousek Eckhardová.

Robert Břešťan pro Ústav nezávislé žurnalistiky 

Zdroje: