Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes -8°C Skoro jasno

Putin s Asadem zkritizovali přítomnost zahraničních vojáků v Sýrii, brání podle nich rozvoji země

Putin s Asadem zkritizovali přítomnost zahraničních vojáků v Sýrii, brání podle nich rozvoji země
Putin v Kremlu v pondělí přijal syrského prezidenta Bašára Asada, který byl v Rusku na předem neohlášené návštěvě | zdroj: Profimedia

Pokračující nezákonná přítomnost zahraničních vojáků je hlavní překážkou dalšího rozvoje Sýrie, uvedl ruský prezident Vladimir Putin.

Putin v Kremlu v pondělí přijal syrského prezidenta Bašára Asada, který byl v Rusku na předem neohlášené návštěvě, napsaly ruské agentury.

„Hlavní problém podle mě tkví v tom, že zahraniční ozbrojené síly jsou bez dovolení OSN a vašeho souhlasu na různých územích země, což jasně odporuje mezinárodnímu právu,“ řekl podle agentury Ria Novosti na schůzce Putin. „Nedává vám to možnost rozvíjet se takovým tempem, které by bylo možné, kdyby celé území bylo pod kontrolou legitimní vlády,“ doplnil šéf Kremlu.

Asad na jednání vyzdvihl, že díky společnému syrskému a ruskému úsilí bylo dosaženo úspěchu v boji s terorismem. „Naše dvě armády dosáhly významných výsledků nejen při (...) likvidaci terorismu, ale napomohly svým úsilím také návratu uprchlíků,“ uvedl syrský lídr. „Pokud vezeme v potaz fakt, že mezinárodní terorismus nezná hranice a šíří se jako nákaza po celém světě, naše armády obrovsky přispěly k obraně celého lidstva před tímto zlem,“ zdůraznil Asad. Putin však poukázal na to, že v Sýrii i nadále zůstávají některá území pod kontrolou teroristů.

Válka v Sýrii

Putin mimo jiné svému protějšku také pogratulovat k úspěchu při volbách. Výsledek hlasování podle něj svědčí o tom, že lidé Asadovi důvěřují a spojují si s ním návrat k „normálnímu životu“.

Asad, který je prezidentem od roku 2000, podle oficiálních výsledků zvítězil v květnových prezidentských volbách se ziskem 95,1 procenta hlasů. Syrská opozice, OSN a mnoho západních států nepovažuje toto hlasování za demokratické ani legitimní.

V roce 2011 syrská vláda nemilosrdně potlačila protivládní demonstrace, uvrhla zemi do vleklé občanské války a uvěznila tisíce oponentů, z nichž mnozí jsou stále nezvěstní.

Válka připravila o život na 400 000 lidí a zhruba 11 milionů lidí, tedy asi polovinu populace, přiměla opustit domovy. Rusko od vypuknutí konfliktu v Sýrii v roce 2011 podporuje Asadův režim, od roku 2015 se zapojilo i přímou vojenskou účastí.

Na jiné straně konfliktu než Rusko stojí USA, které v září 2014 společně s některými arabskými zeměmi zahájily letecké údery proti pozicím teroristické organizace Islámský stát (IS). Od roku 2015 pak mezinárodní koalice vedená USA podporuje arabsko-kurdskou koalici SDF, kterou nyní její speciální jednotky nasazené v zemi podporují v boji proti zbytkům povstalců z IS.

Velkým podporovatelem některých opozičních skupin je Turecko, které se ale zároveň pomocí povstaleckých frakcí soustředí na omezení vlivu syrských kurdských milic YPG, dominantní skupiny SDF. Turecké jednotky a spojenečtí povstalci obsadili území podél severní hranice Sýrie.

Podle odhadů ovládají nyní vládní síly na 64 procent syrského území, přes 25 procent území je v držení SDF a další povstalecké skupiny ovládají asi deset procent území. IS byl v Sýrii poražen v březnu 2019, ale skupiny s vazbami na tuto organizaci jsou v zemi stále činné.

Zdroje: