Putin Evropské unii vytkl výroky ohledně ruského tlaku na Ukrajinu
Ruský prezident Vladimir Putin dnes Evropské unii vytkl výroky, v nichž poukazovala na nevoli Moskvy nad možným přibližováním Ukrajiny k EU, čímž Moskvu nepřímo obvinila z tlaku na Kyjev. Evropská unie Moskvu nemá co kritizovat za to, že vyjadřuje znepokojení nad případnými důsledky podpisu dohody o volném obchodu mezi EU a Ukrajinou, zdůraznil šéf Kremlu na italsko-ruském summitu v Terstu.
Ukrajina měla s unií podepsat na unijním summitu Východního partnerství v litevské metropoli Vilniusu tento pátek asociační dohodu a smlouvu o volném obchodu s EU. Vláda v Kyjevě ale minulý týden oznámila, že přípravy na podpis dokumentů přerušuje. Lídři unie José Barroso a Herman Van Rompuy v pondělí jednoznačně odsoudili "vnější tlak", kterým údajně na svého západního souseda působí Rusko.
"Rád bych poprosil naše přátele v Bruselu - své osobní přátele v Evropské komisi - aby upustili od tvrdých slov," snažil se dnes spor o zahraničněpolitické směřování Ukrajiny z Terstu mírnit Putin.
Rusko chce, aby byl Kyjev součástí celní unie vedené Moskvou. Ruský prezident prohlásil, že případný podpis obchodní dohody mezi EU a Ukrajinou by vedl k zaplavení ruského trhu zbožím z EU. "Nejsme připraveni otevřít naše brány evropskému zboží tímto způsobem," prohlásil Putin.
Ruský prezident po jednání s italským premiérem Enrikem Lettou rovněž popřel spekulace, že Rusko vyhrožovalo Kyjevu zrušením vzájemné dohody o dodávkách plynu ve snaze odradit ho od podpisu obchodní dohody s EU.
Ruský státní dodavatel plynu Gazprom a ukrajinský Naftogaz mají "smlouvu, která je, pokud vím, podepsána do roku 2019 a my jsme nediskutovali o revizi kontraktu", ujistil Putin.
Rozhodnutí ukrajinské vlády přerušit přípravy dohod s EU vyvolalo v zemi pouliční protesty, kterých se účastní desetitisíce lidí. Ukrajinský premiér Mykola Azarov dnes poprvé připustil, že Moskva Kyjevu rozmlouvala podpis asociační dohody s EU.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 5.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,210 | 25,350 |
USD | 23,220 | 23,400 |