Psychadelický svět šíleného ševce: Dělá boty, ze kterých šílejí celebrity

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Pokud byste hledaly ty nejvýstřednější, nejšílenější boty, pak byste měli zavítat za izraelským návrhářem Kobim Levim. Jeho boty dobývají srdce a šatníky celebrit. Šílejí 

Boty pojmenované Blonďaté ambice od Kobi Leviho

Boty pojmenované Blonďaté ambice od Kobi Leviho,zdroj: Profimedia.cz

Psychedelické lodičky Kobiho Leviho připomínají všechna možná zvířata a předměty každodenní potřeby od plameňáků přes protahující se kočky až po slupky od banánu a vyvolávají nadšení u stále většího počtu celebrit. 

"Můj svět je světem kouzla všedního dne, kouzla, které často bývá opomíjeno a které já ukazuji extravagantním, zábavným způsobem," svěřuje se jednačtyřicetiletý návrhář.

Pracuje v ateliéru ve svém skromném bytě v Tel Avivu, kde má starý lis na kůži a šicí stroj.

"Vidím někoho, jak šlápne na žvýkačku a rozčiluje se. Tuhle situaci hned zvěčním: udělám tenisky s vysokým podpatkem v podobě přilepené žvýkačky," vysvětluje a ukazuje výsledek: tenisky do města se sladce růžovým, 11 centimetrů vysokým podpatkem, který se táhne od podrážky tak realisticky, že by bylo možné si ho splést se žvýkací gumou.

Tyto boty si pro svůj poslední klip M.I.L.F.$ zvolila americká zpěvačka Fergie.

Kobi Levi své nejslavnější zákazníky viděl pouze v televizi. Většina zakázek je vyřizována přes internet. Jedna z těchto zakázek z roku 2011 změnila jeho kariéru a vynesla ho do popředí světové popové scény.

"Dostal jsem e-mail z módního návrhářského studia, které spolupracuje s Lady Gaga. Chtěli boty pro jeden klip. Byl jsem nesmírně překvapen, protože jsem v té době neměl ještě žádné studio, neměl jsem nic. Měl jsem jen malý blog s fotografiemi. Dělal jsem boty ve své vlastní velikosti, poněvadž je nikdo nenosil. Ukázal jsem je přátelům, a pak jsem je uložil do krabice," říká Levi.

Zpěvačka Lady Gaga, která bez komplexů ztělesňuje spletitý vztah člověka k předmětu, jenž je přítomen ve všech kreacích Leviho, si ve svém kultovním klipu Born This Way obula jeho béžové semišové boty s efektem "dvojité nohy".

Americká herečka a zpěvačka Whoopi Goldbergová od té doby nechce jiné boty než od Leviho a slavná kostymérka Hollywoodu Bea Akerlundová, která obléká Beyoncé a Kim Kardashianovou, si vybrala 13 modelů izraelského návrháře pro svůj showroom.

Výtvory, které dělá Levi na míru a ve velmi limitované sérii (jeden model je jen ve dvacítce exemplářů), stojí podle něho na pomezí designu, umění a módy.

Jeho boty, které jsou méně nepohodlné, než vypadají, a které jsou podle něho určeny k nošení, stojí od 800 do 3000 dolarů (od 20 tisíc do 75 tisíc Kč). Vytvoření nového modelu trvá měsíce a ušití kopie několik týdnů. Jakmile dostane dvacítku objednávek, raději přejde na jiný model.

"Všechno začíná představou, která se mění ve výzvu, neboť je třeba nalézt technická řešení. Procházím obdobím, kdy si říkám, že jsem se dočista zbláznil, že to není možné, potom mám strach, že se třeba podpatek zlomí. A pak se to najednou začíná podobat počátečnímu návrhu a dostaví se závratný pocit, že jsem realizoval svou fantazii," říká.

Kobi Levi tvoří pro ženu, která je na podpatcích sexy, a to mu podle jeho slov vyneslo záplavu e-mailů od feministek. Brání se však nařčení z machismu a ujišťuje, že jen lichotí ženám a že je třeba brát věci s humorným nadhledem.

Dnes sní o tom, že jeho fantastickým návrhům podlehne jiná nositelka krásy a provokace. Vytvořil model Madonna, zlacené lodičky s páskem v podobě mikroportu zdobené svazkem světlých vlasů, které se při každém kroku vlní. "Bylo by skvělé, kdyby si je Madonna vzala," říká Kobi Levi.

Tagy: zahraničí zajímavosti a kuriozity móda a oděvní průmysl

Zdroje: ČTK,AFP