Z ulice na světová mola: Vycházející hvězda světové módy šije v malém ateliéru v Dillí

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Příběh indického krejčího Suketa Dhíra by si zasloužil zfilmovat, třeba jako volné pokračování filmového hitu "Milionář z chatrče". Jen by v něm slavnou soutěž nahradila malá dílna, ve které teď návrhář připravuje kolekci, kterou v několika exemplářích pošle do butiků v New Yorku, Paříži, Tokiu, Soulu a Sydney. 

Suket Dhír

Suket Dhír,zdroj: Facebook Suketa Dhíra

V sedmatřiceti letech je tento indický krejčí, podle časopisu Vogue "budoucí superstar světové módy", v klíčovém bodě své kariéry. V lednu získal prestižní cenu International Woolmark, kterou svého času obdržely také módní domy Yves Saint-Laurent a Karl Lagerfeld.

"Nikdy jsem si nepomyslil, že bych mohl takovou cenu získat. Nikdy jsem se neodvažoval představovat si, že budu předním návrhářem," citovala jej agentura AFP.

Cena, kterou obdržel, jej zavazuje, aby v určený čas zajistil dodávku oceněné kolekce pánského prêt-à-porter západního stylu s indickými prvky. Je to výzva. Pro výrobu svých kolekcí návrhář zaměstnává tradiční pracovníky z venkova. Ti však nejsou zvyklí pracovat s typem vlny požadovaným u kolekce, která se v teplém a vlhkém indickém klimatu v období monzunu může deformovat.

"Je to poprvé, co musíme pracovat s tak obtížným materiálem. Máme oproti stanovenému harmonogramu zpoždění, ale doženeme to," ujišťuje.

Porotu udělující cenu International Woolmark zvláště zaujaly detaily na vestách, košilích a širokých kalhotách, jakož i kreace inspirované Suketovým dětstvím, kdy pobýval se svým dědečkem ve státě Paňdžáb na severu Indie.

Podšívky u jeho šatů jsou potištěny nezvyklými motivy, jako jsou deštníky. Knoflíky u jeho košilí jsou přišity jinou nití, než jakou je šita košile sama.

Suket Dhír horuje pro oděvy s minimalistickými prvky, neboť si přeje, aby se daly nosit denně.

"Když vzpomínám na svého dědečka, připomínám si ty úžasné vesty a kabáty, které se dědily z generace na generaci," vysvětluje. Jeho oděvy se odlišují od tradičních indických šatů s jejich výraznými barvami.

Slavná indická novinářka zabývající se módou Šefalí Vasudévová uvítala v Suketu Dhírovi představitele moderního subtilního prêt-à-porter.

"Jeho tvorba má svůj smysl. Nesnaží se upoutat za každou cenu pozornost. Neříká: 'Podívejte se na mě, jak jsem geniální', jeho tvorba je v indické módě osvěžující," napsala.

Upozorňuje však, že nadcházející měsíce budou pro něho rozhodující. Jen málo Indů si dokázalo získat mezinárodní uznání a pravidelné zakázky. Ocenění, které získal, je velmi důležité, ale musí zachovat kvalitu a dodržet dodávky, uvádí novinářka.

Suket Dhír dospěl k módě teprve po mnoha letech. Nejprve prodával mobilní telefony, pak neuspěl při studiu na univerzitě. Svou značku založil v roce 2010. První roky byly obtížné, chyběly mu peníze.

Dnes Suket Dhír pohlíží na získanou cenu jako na vyvrcholení své vytrvalosti a estetické neoblomnosti. Sní o skvělých zítřcích. "V této chvíli máme vyrovnaný rozpočet. Samozřejmě bych si přál elegantnější kancelář, elegantnější automobil, ale to časem přijde," věří.

Tagy: Indie zahraničí zajímavosti a kuriozity světová ekonomika móda a oděvní průmysl

Zdroje: ČTK,AFP