Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 5°C Občasný déšť se sněhem

Proč chybí policejní uniformy? Policie prý nestíhala měřit každého zvlášť, zavedla tabulky

Proč chybí policejní uniformy? Policie prý nestíhala měřit každého zvlášť, zavedla tabulky
Nové uniformy mají být modernější, pohodlnější a praktičtější. | zdroj: Policie ČR

Proč policie nemá nové uniformy pro všechny své příslušníky ve službě? Prý proto, že dosud měřila postavy policistů u každého zvlášť, a to bylo zdlouhavé. Přešla proto na tzv. velikostní řady, což má výrobu urychlit. Termín, během kterého se má česká policie kompletně "převléknout", prodloužil na přelomu roku ministr vnitra o další dva roky, píše Robert Malecký na webu Hlídací pes.

Nové uniformy mají být modernější, pohodlnější a praktičtější. Podle původního plánu měla být kombinace tzv. výstrojních součástek povolena jen do konce roku 2019. Jenže ministr vnitra Jan Hamáček podepsal před koncem roku vyhlášku, která přechodné období znovu prodlužuje.

Na prodloužení lhůty o celé dva roky, do konce roku 2021, upozornil HlídacíPes.org před několika dny. Policejní prezidium teď tuto informaci potvrdilo a vysvětlilo, že za to může tzv. měřenková výroba – tedy skutečnost, že stejnokroje jsou policistům vyráběny na míru.

Odpověď policejního prezidia na otázky HlídacíPes.org sice vykazují znaky úřednického ptydepe, přesto se z nich dá odvodit, že policie nyní tuto praxi opouští, protože zdržovala výrobu.

"Pro odstranění nežádoucího stavu byla vedením Policie České republiky přijata organizační opatření spočívající v efektivnějším nastavení systému získávání podkladů (tělesných rozměrů policistů) nezbytných pro zajištění měřenkové výroby. Zavedením zkušebních velikostních řad bylo dosaženo zvýšení měsíčního objemu dodávek nových stejnokrojů, v důsledku dalších jednání s bezpečnostním sborem dodavatel přešel do provozního režimu maximální výrobní kapacity, která je bezezbytku využívána," napsala mluvčí prezidia Lenka Sikorová.

Ta připustila, že kromě výrobních kapacit dodavatele mohou za zpoždění i "provozní kapacity oděvních výdejen a přidělené finanční prostředky".

Stále chybí běžné vybavení

Podle informací HlídacíPes.org přímo od samotných policistů je toto vysvětlení zavádějící. Týká se totiž výhradně "společenského stejnokroje 92", tedy slavnostní uniformy, která měla být šita každému na míru. Problémy s nedostatkem výstrojních součástí ale stále postihují i běžné oblečení. Hamáčkovo nařízení se týká i dalších oblastí – do roku 2021 tak bude na silnicích možné potkat například i stará vozidla se zeleným pruhem.

Tyto problémy policii trápí po celou dobu trvání tendru, v němž se za zhruba 160 milionů korun měla v letech 2017 až 2020 v několika vlnách kompletně převléknout. V praxi to znamená, že například nováčkové v některých krajích dostávali staré vybavení, k dispozici rovněž nebyly uniformy nadměrných nebo netypických velikostí.

Staré oblečení bylo dlouhodobě terčem kritiky od samotných policistů. Stěžovali si například na nepohodlné kalhoty. Nově do terénu měli dostat například bundy na zimu i léto, reflexní vesty s kapsami, termotrička, kšiltovky, zásahové kombinézy, rukavice, které nepůjde probodnout, nebo jednotné sluneční brýle.

Mezi nejviditelnější změny pak patří zavedení nové pokrývky hlavy – lodičky, nebo tzv. bundokošile. Společenské verze uniforem jsou doplněny jemnými červenými lemovkami.

Robert Malecký pro Ústav nezávislé žurnalistiky

Zdroje:
HlídacíPes.org