Dnes je středa 7. prosince 2022., Svátek má Ambrož a Benjamín
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Proč Češi umírají: Milují vůni dehtu, špatné jídlo a adrenalin

Proč Češi umírají: Milují vůni dehtu, špatné jídlo a adrenalin
(Ilustrační snímek) | zdroj: Český filmový archív

Bojíte se létat letadlem? Představa smrti pádem z výšky několika kilometrů je sice děsivá, ale při pravděpodobnosti 1 ku 16 tisícům by šlo skutečně o náhodu. Větší šancí je, že do nás uhodí blesk nebo nás zabije včelí bodnutí. Češi navíc nejčastěji umírají mnohem banálnějším způsobem. 

Jestli byste se měli v životě skutečně něčeho bát, pak je to srdeční zástava. Kvůli problémům se srdcem a cévním oběhem zemře více než 60 procent Čechů. Srdeční příhoda či mozková mrtvice jsou koneckonců hlavní příčinou smrti v celé západní civilizaci.

Určitou výhodu mají ženy, které před srdečním onemocněním "chrání" estrogeny, a proto jim srdeční potíže tolik nehrozí v mladším věku.

V posledních dvaceti letech se sice daří počet úmrtí způsobených problémy s kardiovaskulárním systémem snižovat, příčinou ale není zásadní změna životního stylu české populace, jako spíše lepší diagnostika a lékařský pokrok.

Špatné fyzické zdraví ohrožuje naše životy až ve stáří, v mládí zase představují větší problém psychické problémy. Češi mladší 40 let umírají nejčastěji kvůli sebevraždě - tedy mnohem častěji než při autonehodě, nebo kvůli otravě alkoholem.

Cigarety jsou hřebíky do rakve

Pokud nezemřeme na srdeční či cévní potíže, hrozí nám rakovina, kterou onemocní v průběhu života každý třetí Čech a každý čtvrtý na ni zemře. Statisticky jeden Čech umře na rakovinu každých 20 minut.

I když Čechům patří nechvalně proslulý primát v nejvyšší úmrtnosti na rakovinu tlustého střeva v Evropě, největším zabijákem je rakovina plic, které podlehne 92 procent diagnostikovaných.

Kouření cigaret má vůbec na český národ likvidační účinky. Nejenže s tím souvisí i srdeční a cévní potíže, ale u mladých žen způsobuje kouření tabáku v kombinaci s antikoncepcí a vrozenými dispozicemi až padesátinásobně vyšší pravděpodobnost žilní trombózy a následné plicní embolie.

Kromě rakoviny plic a tlustého střeva je nejčastějším zhoubným onemocněním a karcinom konečníku a prostaty. Ženy výrazně ohrožuje i rakovina prsu a děložního čípku. Dobrá zpráva je, že se daří snižovat výskyt rakoviny žaludku.

V budoucnu bude na rakovinu umírat ještě větší počet Čechů. Paradoxně je to v určitém smyslu důsledek lékařského pokroku, protože se daří buněčné bujení častěji objevit. Rakovina navíc postihuje lidi ve vyšším věku, takže prodlužování věku dožití nejspíš jednou vynese rakovinu na první místo příčin úmrtí českých občanů.

Testosteronový adrenalin

V rámci bohorovného nezdravého životního stylu Češi holdují vydatně i alkoholu. Selhání jater je jednou z nejčastějších příčin smrti u čtyřicátníků. Tento problém se ale většinou týká sociálně slabších, nejčastěji bezdomovců. Nezanedbatelnou roli hraje i pohlaví. Ženská játra mají od přírody nižší schopnost se s alkoholem vypořádat a většina zemřelých v souvislosti s onemocněním jater jsou ženy. 

Muži kompenzují tuto přírodní nespravedlnost vlastním jednáním. Chuť a ochota riskovat stojí za vysokým počtem smrtelných úrazů, které se týkají mužů po patnáctém roce života. Muži působí celkově jako "křehčí" stvoření, alespoň podle statistik, které ukazují větší úmrtnost mužů v rámci všech věkových kategorií. 

Zdroje:
Vlastní