Dnes je středa 14. dubna 2021., Svátek má Vincenc
Počasí dnes 7°C Občasný déšť se sněhem

Dvě minuty pohybu každou hodinu prý snižují riziko předčasné smrti

Dvě minuty pohybu každou hodinu prý snižují riziko předčasné smrti
Podle amerických vědců se stačí každou hodinu príce u počítače na dvě minuty zvednout (ilustrační snímek) | zdroj: ThinkStock

Podle vědecké studie lékařů z univerzity v Utahu se dá proti riziku předčasné smrti v souvislosti se sedavým způsobem bojovat jednoduše. Stačí každou hodinu na dvě minuty vstát od stolu a dát si malou procházku po místnosti, píše italský deník Corriere della Sera.

Vědci vybavili skupinu 3626 mužů a žen pohybovými senzory a rozdělili ji podle množství pohybu, kterému se věnují – zda pravidelně každý den sportují, občas si vyjdou na procházku, procházejí se občas v místnosti či třeba běhají.

Za čtyři roky porovnali záznamy s národním registrem úmrtí a sledovali, zda má množství pohybu vliv na snížení rizika předčasného úmrtí. Zjistili, že stačí i opravdu málo pohybu, aby se riziko snížilo. Konkrétně přišli na to, že se stačí každou hodinu na dvě minuty zvednout od pracovního stolu a udělat pár kroků. Oproti lidem, kteří celý den sedí jen za počítačem, se riziko předčasného úmrtí snížilo o 33 procent.

Studie vyšla v odborném magazínu Clinical Journal Americké nefrologické společnosti a zabývala se v první řadě vlivem sedavého způsobu života na chronické onemocnění ledvin. 

Zdroje:
Corriere.it

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 25,930 26,030
USD 21,650 21,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma