Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Aktualizováno: Při demonstracích za propuštění Navalného byly zadrženy více než tři tisícovky lidí

Aktualizováno: Při demonstracích za propuštění Navalného byly zadrženy více než tři tisícovky lidí
Zásah ruské policie proti demonstrantům v Chabarovsku | zdroj: Profimedia

Více než 3000 lidí byly zadrženy v Rusku při demonstracích na podporu opozičního předáka Alexeje Navalného. Jeho spolupracovník Leonid Volkov řekl, že opozice uspořádá další protesty volající po Navalného propuštění příští víkend.

První protestní akce se vzhledem k časovému posunu konaly na Dálném východě a na Sibiři, protest na Puškinově náměstí v Moskvě začal ve 14:00 místního času (12:00 SEČ). Reportéři agentury Reuters účast v metropoli odhadli na nejméně 40 000 lidí, ruské úřady hovoří o čtyřech tisícovkách demonstrantů. Ruské ministerstvo zahraničí na odhad Reuters reagovalo sarkastickou poznámkou. "Proč neříct rovnou čtyři miliony?" uvedlo na sociální síti Telegram.

Na Puškinově náměstí propukly potyčky s policií a demonstranty hrubě vláčeli pryč těžkooděnci do policejních autobusů a antonů, některé bili obušky, popisuje dění agentura AP. Mezi zadrženými v Moskvě je i manželka Navalného Julija či jeho spolupracovnice Ljubov Sobolová. Sobolová, právnička a spolupracovnice Navalného z jeho Fondu boje s korupcí, byla s dalšími spolupracovníky opozičního vůdce zatčena již ve čtvrtek, následně ale byla tato žena, která má malé dítě, propuštěna. Rovněž zadržená Navalného mluvčí Kira Jarmišová byla odsouzena k devíti dnům vězení. 

K demonstracím vyzval Rusy sám Navalnyj; ruské úřady daly najevo, že těmto akcím hodlají zabránit. Tisíce lidí vyšly do ulic Vladivostoku, Chabarovsku, Novosibirsku a Čity na východě země. Nejméně dvoutisícový protest se konal také v druhém největším ruském městě Petrohradu. Demonstranti skandovali Svobodu Navalnému!, Svobodu politickým vězňům! či Putin je lhář!

Nevládní portál OVD-Info, který se zabývá monitoringem policejních zákroků, uvedl, že po celém Rusku bylo ve zhruba 90 městech zadrženo nejméně 3134 lidí, z toho 1201 v Moskvě a 471 v Petrohradě.

Aktivisté zveřejnili videonahrávky z Vladivostoku, na nichž je vidět, jak policisté při zásazích pronásledují a bijí demonstranty obušky a nakládají je do policejních antonů. Podle serveru DownDetector byly také v Rusku zaznamenány výpadky mobilních služeb a internetu. Jejich rušení někdy využívají ruské úřady k tomu, aby zkomplikovaly odpůrcům komunikaci. Na mnoha místech museli demonstranti čelit mrazivým teplotám, které například v Jakutsku klesaly až k minus 50 stupňům Celsia.

Demonstranti v Moskvě se po setkání na Puškinově náměstí vydali na pochod ke Kremlu. Někteří z nich házeli po policistech sněhové koule, což vyprovokovalo střety mezi bezpečnostními složkami a nespokojenci. V davu byly vidět transparenty s nápisy jako Já se nebojím či Ne diktatuře.

V souvislosti s protesty Moskva obvinila Spojené státy z vměšování do vnitřních záležitostí. Ruské ministerstvo zahraničí kritizovalo americkou ambasádu v Moskvě, že zveřejnila přesná místa a časy několika plánovaných demonstrací, a hodlá si kvůli tomu předvolat americké diplomaty. Ambasáda informace publikovala společně s varováním pro americké občany, aby se těmto místům vyhnuli. "Pod záminkou obav o bezpečnost amerických občanů v zahraničí chce Washington rozdmýchat protesty v Rusku," uvedlo ruské ministerstvo.

Navalnyj byl zatčen minulý víkend při návratu do Moskvy z léčení v Německu, kde se zotavoval ze srpnové otravy, kterou opozičník připisuje Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení soud na prezidentova kritika uvalil třicetidenní vazbu. Ruská vězeňská služba jej viní, že "systematicky porušoval" režim podmíněného trestu. Ten dostal za zpronevěru, které se podle soudu dopustil.

Proti zadržení Navalného a Putinovu režimu se protestovalo i v Praze

Stovky lidí za propuštění Navalného demonstrovaly i v různých evropských městech. Několik stovek lidí se odpoledne sešlo v Praze na náměstí Jana Palacha, aby protestovaly proti zadržení Navalného a proti putinovskému režimu. Demonstranti zaplnili prostor před Rudolfinem i schodiště budovy. Akci svolal spolek Kulturus. Už dopoledne se konal protest u ruského velvyslanectví, na který přišly asi dvě stovky lidí.

"My, emigranti z Ruska, Běloruska, Ukrajiny, Kazachstánu, občané České republiky a Pražané považujeme v této situaci za nutné veřejně vyjádřit Navalnému podporu," uvedl výtvarník Anton Litvin. Podle něj je třeba postavit se proti politickým represím a podpořit demokracii, svobodu projevu a evropské hodnoty.

Zdroje: